Gebze Paratoner Malzemeleri

Yıllık ortalama 3 milyar, şimşek ya da yıldırım oluşuyor. Bir başka ifade ile dünyamıza her saniye 100 yıldırım düşüyor. Etkili bir yıldırım düşmesi Hiroşima’ya atılan atom bombasının tam yüz katı fazla enerji açığa çıkarır. Dünyada birçok kaynak yenilenebilir enerji üretiminde kullanılıyor. Bu kadar kuvvetli enerji kaynağı olan yıldırımların da enerji kaynağı olarak kullanılacağı teknolojik sistem zaman içinde oluşturulabilir.

Hal böyle olunca yıldırım düşmelerinin kontrol altında tutulmaması halinde dünyada yaşayan bütün canlılar için ciddi tehlikeler doğurur. Yıldırım düşmelerinin verebileceği zararları minimuma çekebilmek için paratonerler icat edilmiştir. Paratoner montajı için Gebze paratoner malzemeleri satan kurumların hem kendilerinin hem de satışını yaptığı malzemelerin akredite olması önemli bir husustur.

Paratoner Montajında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Yıldırım düşmelerinden en çok yüksek binalar, sanayi ve diğer üretim alanları gibi şehirleşmenin aktif olduğu alanlar etkilenir. Paratonerler yıldırım düşmesini engellemezler. Ancak yıldırımların kontrollü ve güvenli bir şekilde toprağa ulaşmasını sağlarlar. Paratoner kurulumu yaparken öncelikle Gebze paratoner malzemeleri kontrol edilerek iniş iletkenlerinin, bağlantı parçalarının, yakalama çubuğunun, topraklama da kullanılan teçhizatın ve diğer parçaların tamam olmasına bakılır. Kurulum prosedüre uygun olarak alanında deneyimli mühendisler ve teknik ekip ile yapılmalıdır. Montajın mutlaka güvenilir firmalar tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir.

Gebze Paratoner Malzemeleri

Paratoner Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

Paratoner bakımı devletin koyduğu yasalar doğrultusunda mutlaka yılda bir kez yapılmalıdır. Gebze paratoner malzemeleri bakımında paratoner direğinin ve diğer aparatların paslanması ve sağlam olup olmadığı kontrol edilir. Montaj aşamasında kullanılan iniş iletken çubukların s mesafesi kullanılarak inmesi gerekir. Bakım yapılırken bunlara uygun olup olmamasına bakılır. Ayrıca iniş iletken çubuklarının kroşeleri ve sürekliliği kontrol edilir. Bunun yanında ölçüm klemenslerine bakılır ve gerekirse değiştirilerek yeniden sıkılır. Paratoner bakımı yapan kuruluşun bakım yapıldığına dair bir belge vermesi gerekir. Bu belgeyi vermeyen firmalar yasal değildir ve yapılan bakım geçersiz sayılır.

Kaç Çeşit Paratoner Vardır?

Kentleşmenin artması ile beraber toprağın ulaşılabilirliği azalmıştır. Dolayısı ile doğa olaylarının zararlarının kontrol altına alınması gerekir olmuştur. Yıldırım düşmelerinde hayati bir öneme sahip olan paratonerler etli alanlarına ve işlevlerine göre dört çeşittir.

Bir önceki yazımız olan Gebze Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde Gebze Yıldırımdan Korunma, Paratoner Ekipmanları ve paratoner nedir hakkında bilgiler verilmektedir.