Gebze Paratoner Bakımı

Ülkemizin tüm bölgeleri mevsimsel yağışlar aldığı için yıldırım düşme olaylarının görülme ihtimali yüksektir. Yıldırım düşmelerine karşı korunabilmek için kamu binaları ile yüksek yapılı binalar üzerine çeşitli paratonerlerin takılması zorunludur. Paratoner bulunması zorunlu olan binalar projelerini ilgili kurumlara sunmadıkları müddetçe binaya kullanım izni verilmemektedir.

Paratoner sayesinde bina ve belirli bir mesafe çevresinde bulunan alanları yıldırım düşmelerine karşı korumuş olursunuz. Binanızda bulunan paratoner sistemi belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Gebze paratoner bakımı işlemlerimizde, tüm bağlantı noktaları ve iletken tel iletim testleri yapılmaktadır.

Paratoner Kurulum Sonrası Bakımları

Paratonerler, askeri birlik, hastane, alışveriş merkezleri, minareler, antenler gibi önemli ve yüksek yapılarda kullanılması hem ihtiyaç hem de zorunluluktur. Paratonerler iletken teller sayesinde topraklama sistemine bağlanır ve bulutlardan gelen yüksek elektrik akımını havada yakalar ve iletken tel aracılığı ile toprağa aktarır. Böylece bina ve çevresinde bulunan canlı ve diğer eşyalara zarar vermesi önlenmiş olur. Bu koruma işleminin sürekliliğinin sağlanabilmesi için Gebze paratoner bakımı her yıl düzenli olarak yapılmalıdır. Kurulum ve bakımlarda belirlenen standartlara uyulmaya dikkat edilmelidir.

Gebze Paratoner Bakımı

Paratoner Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paratonerler binalarda kurulacakları yerden daha yüksekte olmalıdır. Gebze paratoner bakımı yapılırken, montajı, bağlantı noktaları, bağlantı aparatları, iletken tel kesitleri, iletken tel dış yalıtımları, topraklama sisteminin ayrı yapılmış olmasına dikkat edilir. Paratoner cihazının bina üst noktası zemininden 1.5 metre yükseklikte olacak şekilde bağlantı borusu ile bağlandığı kontrol edilir. En önemli dikkat edilmesi gereken konu iletken telin saflık derecesidir. %99.5 oranında elektrolitik bakır olup olmadığı kontrol edilir. Binada kullanılan diğer kontrol merkezlerinden belirli bir mesafe uzaklığa kurulmuş olmasına dikkat edilir.

Topraklama Direnci

Yıldırım düşmesini önlemek için kullanılan paratoner sistemi için yapılacak olan topraklama sistemi için toprak direnci ölçümünün yapılması gerekir. Paratoner bakımlarında topraklama sisteminin kontrol edilmesi önemli bir işlem aşamasıdır. Toprak direnci ölçülerek, aşırı elektrik akımı için uygun olup olmadığı test edilir. Ölçüm işlemleri ise toprak megeri cihazı ile yapılır. Meger cihazı, hassas ölçüm özelliğine sahiptir ve gerekli hesaplamaların doğru yapılmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Gebze Elektrik Pano Bakımı başlıklı makalemizde Elektrik pano tipleri, Elektrik panosu ve Gebze Elektrik Pano Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.