Gebze Yıldırımdan Korunma

Yıldırım bulut ve yer arasında ani elektrik boşalması ile oluşan bir doğa olayıdır. Bazen insan hayatı için çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Yıldırım çarpması çoğu zaman ölümle sonuçlanırken bazı durumlarda ağır yanıklara neden olur. Binalara hasar vererek maddi zarara neden olabilir. Yıldırım için yüksek binalar zemin hazırlar.

Paratonerlerin binaların en tepe noktalarına kurulma nedeni buluta en yakın yer olmasıdır. Gebze yıldırımdan korunma hakkında bilgi veren firmamız, yasal prosedüre itibar ederek işlev görür.

Paratoner Nedir?

Paratoner yüksek binaların en tepe noktalarına takılan bir cihazdır. Halk arasında yıldırımsavar olarak bilinir. Havada oluşan elektrik paratoner yardımıyla toprağa iletilir. Resmî kurumlara, yüksek binalara, hastanelere paratoner takılması zorunludur. Bunun topraklama mecbur kılınmıştır. Paratoner özellikle çok yağış alan bölgeler için zorunlu hale gelmiştir. Paratoner kullanımı ile yıldırımdan korunma sağlanır. Ülkemizde, Karadeniz bölgesinde her yıl yüzlerce insan yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetmektedir.

Gebze Yıldırımdan Korunma

Paratoner Ekipmanları Nelerdir?

Paratoner ekipmanları sivri uçlu metal çubuk, iletken tel ve metal levhadan oluşur. Sivri uçlu metal çubuk binaların en tepe noktalarına yerleştirilir. İletken tel için en iyi seçim bakır tellerdir. İletken tellerin bir ucu toprağa diğer ucu sivri metal uca bağlıdır. Bu sayede bulutlardan alınan elektrik yükü toprağa verilir. Toprak elektrik yükünü nötralize eder. Gebze yıldırımdan korunma hakkında firmamızdan bilgi almanız mümkündür. Firmamızın kullandığı malzemeler birinci sınıf olup kaliteli malzemelerdir. Paratoner iletkeninin gömüldüğü toprak civarına mutlaka uyarı levhaları asılmalıdır. Binaların giriş çıkışlarına değil daha kuytu yerlerine yapılır. Paratonerler 4 çeşittir. Hepsinin işleyişleri farklı olsa da hepsinin görevi aynıdır.

Kurulum Nasıl Yapılır?

Paratoner kurulumu profesyonellik isteyen bir iştir. Devletin belirlediği kanun çerçevesinde kurulum yapılır. Kurulum öncesi bina ve iş yerlerinin topraklaması yapılması gerekir. Paratoner kurulumu için bilinen firmalardan hizmet almak önemlidir. Malzemenin kalitesi paratonerlerin ömrünü belirler. Ekibin profesyonel olması ve her işlemin yasal olması gerekir. Gebze yıldırımdan korunma için firma yetkililerimiz ile iletişime geçmeniz gerekir. Paratoner kurulumu esnasında hem teknik ekip hem de usta ekip beraber çalışır.

Bir önceki yazımız olan Gebze Pano Bakımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }