Gebze Kompanzasyon Bakımı

Evlerde ve işletmelerde elektrik enerjisine olan ihtiyaç sürekli artmaktadır. Bununla birlikte elektrik enerjisini en verimli nasıl kullanılabilir yöntemleri araştırılmaktadır. Elektrik enerjisinin kullanımında kayıpları en aza indirmek ve verimliliği artırmak için kompanzasyon panosu kurulumları yapılır.

Gebze kompanzasyon bakımı yapılarak sigorta ve iletken kontrolleri testleri yapılır. Kompanzasyon panosu, elektrik şebekelerinden yer alan, elektrik motorları, aydınlatma gereçleri, transformatörlerin reaktif güç dengelenmesi için yapılması zorunlu bir sistemdir.

Kompanzasyon Yöntemleri

Gebze kompanzasyon bakımı öncesinde, panoya gelecek olan elektrik yükünün enerji gücü belirlenmelidir. İşletme durumuna ve ihtiyaç duyumuna göre hesaplamalar yapılır ve uygun ekipmanlar kullanılarak sistem kurulumu yapılır. İşletmelerde enerji verimliliği artırılabilmesi için kurulan kompanzasyon panosu yetersiz geldiği durumlarda, kompanzasyon yöntemleri olarak, besleme şebekesinin kısa devre gücünü artırma yöntemi tercih edilir ve sabit batarya kullanılır. Şönt kondansatörler mekanik tarzda anahtar yapılarak kullanılır. Kompanzasyon verimliliğin artırmak için çeşitli yöntemler kullanılabilir.

Gebze Kompanzasyon Bakımı

Bakımın Yapılması

Elektrik enerjisinin üretim tesisinden işletme ve son kullanıcıya kadar transfer aşamasında kaybı en aza indirebilmek için kompanzasyon sistemi kullanılır. Gebze kompanzasyon bakımı yapılarak sistem üzerinde oluşabilecek olan aksaklıkların giderilmesi sağlanmaktadır. İşletmelerde ve binalarda elektrik ile çalışan tüm sistemlerin çalışmasını aktif enerji güç sağlamaktadır. İhtiyaç duyulan enerji miktarının kullanılması fazla olan enerjinin kontrol altında tutulması verimlilik ve tasarruf açısından önemlidir. Kompanzasyon panosu sayesinde kullanılmayan ve açığa çıkan enerjiyi en aza indirerek işe yaramayan enerji miktarını azaltılır.

Periyodik Bakımlar

Sanayi alanlarında enerji kaynaklarının düzenli olabilmesi için kompanzasyon bakımı olmazsa olmaz yapılması gereken işlemlerden birisidir. Kompanzasyon bakım sırasında enerji transferinin yapıldığı, kontrollerin sağlandığı tüm sistem ayrıntılı olarak gözden geçirilir. Bakımlar periyodik ve düzenli olarak yapılmadığı zaman elektrik enerjisinin kullanılmasında çeşitli aksaklıkların yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Düzenli bakım olmadığı zaman kompanzasyon panosunda oluşabilecek arızalar, işletmelerde üretimin durmasına neden olabilecektir. Bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için her işletme tesislerinde kurulu bulunan kompanzasyon pano ve diğer elektrik panolarının bakımı önem taşımaktadır. Elektrik enerjisi olmadığı zaman sanayi sektöründe hiçbir işlem yapılamayacağı için enerji ihtiyacının düzenli karşılanması için kompanzasyon ön plana çıkmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Gebze Pano Topraklama Ölçümü başlıklı makalemizde topraklama denetimi, topraklama ölçümü nedir ve topraklama ölçümü raporu hakkında bilgiler verilmektedir.