Alçak Gerilim Parafudrlarının Seçimi

Alçak gerilime konu olan parafudr sistemlerinin seçimi ile ilgili ürünlerin kullanılan özellikleri sektör içerisinde pek çok tartışmayı ve rekabet açısından yanlış ürünün seçimi konusunda müşteriyi yanıltma durumunu meydana getiren seçeneklerden oluşmaktadır. Bu nedenle alçak gerilim parafudr seçimi ile ilgili hassasiyet gösterilmesi ve seçimin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Doğru ürün önerisi ve bu konudaki doğru keşfin yapılması ile parafudr seçimi, alçak gerilime konu olan alanla ilgili verimli bir şekilde yapılabilmektedir.

Raycap-Iskra Zascite Ürünleri

Almanya menşeili bir firma olan Raycap’ın Strikesorb teknolojisinin patentini elinde bulundurması ile alçak gerilim parafudr fiyatları konusunda da uygun fiyat garantisini sunması seçimin bu yönde yapılabilmesi açısından önerilebilecek bir alternatiftir. Bünyesinde yer alan Iskra Zascite firması ile beraber patentini aldıkları ürünün alçak gerilim parafudr seçiminde dünyanın her yanına ticaretini yapmakta olan Raycap firmasının ürünleri bu anlamda tercih edilebilecek olan ürün seçenekleri arasında yer alır. 2.400 farklı ürün çeşidi ile alçak gerilim değeri üzerinden parafudr seçimi yapabilmek mümkün olur.

Alçak Gerilim Parafudrlarının Seçimi

Standartlara Uygun Parafudr Seçimi

Alçak gerilime konu olan parafudr seçiminde standartlara uygunluk oldukça önemlidir. IEC 62561 standardı içerisinde yer alan maddelere uygunluk sağlayarak parafudr seçimi yapmak verimli bir şekilde dönüş alınmasına yardımcı olur. UC, In, Test Class, Imax, External, SCCR, TOV üretici firmaları IEC 62651 standardı içerisinde baz alınan ve parafudr seçiminin tercihen değerlendirilebileceği firmalar arasında yer alırlar. Alçak gerilim parafudr fiyatları bakımından da bu firmaların tercih edilebilme durumu söz konusu olmakla birlikte standartlara uygun olan ürünleri bu firmalar üretmekte ve satışını gerçekleştirmektedir.

Tip 1 10/350ms Darbe Seçimi

Doğru marka, doğru teknoloji ve doğru ürün seçiminden sonra alçak gerilime konu olan parafudr seçim etkenleri arasında darbe seçimi gelmektedir. Yıldırım darbesinin 10/359 ms eğrisine sahip olması darbenin hangi değer üzerinden seçilebileceği konusunda fikir verir. Alınacak olan parafudrda bu eğrinin kesinlikle olması gerekirken B sınıfı parafudr ya da Sınıf 1, Tip 1 ve Class 1 adı verilen ve aynı işlevi gören parafudr seçimi sağlanabilir. Güneş santrali, ana pano, açık arazi ortamlarında ve bina giriş noktalarında mutlaka B sınıfı parafudr kullanılmalıdır.

Alçak Gerilim Parafudrlarının Seçimi

Tip 2 8/20ms Alçak Gerilim Parafudr Seçimi

Alçak gerilime konu olan parafudr sistemlerinde ana panolarda Tip 2 olarak bilinen parafudr sistemlerinin kullanıldığı görülmektedir. Tesisi büyük bir riske sokan bu tip parafudr sistemi, yalnızca şebeke darbelerine koruma sağlamakla görevli olan bir sistemdir. Yıldırım darbelerinden korunmak isteniyorsa bu tip parafudr sisteminin kullanılmaması gerekir. C sınıfı, Tip 2, Class 2 olarak da adlandırılmakta olan bu parafudr sisteminin sadece şebeke darbelerinde koruma sağlaması parafudr seçiminin bu yönde yapılması halinde işlevsellik kazanmakta, öbür türlü tesisi büyük bir tehlikeye sokmaktadır.

Kombine Alçak Gerilim Parafudr Seçimi

Kombine şekilde yer alan parafudr sistemleri hem yıldırımdan hem de şebeke darbelerinden korunmasına yardımcı olmaktadır. Tip 1,2,3 AG parafudr, Tip 1,2 AG parafudr, B ve C sınıfı AG parafudr gibi kombine halinde satışı gerçekleştirilen sistemlerin alınması ve tesise kurulması tesisin hem yıldırımlardan hem de şebekede meydana gelen darbelerden korunmasını sağlamaktadır. Açık arazilerde bulunmakta olan tüm ana panolarda B ve C sınıfı kombinesinden oluşan parafudrların seçiminin yapılması tavsiye edilmektedir. Tip 1,2,3 AG parafudr kombinesi ise 100 kA korumalı olan ürünleri sunmakta ve özellikle villa gibi konutlarda kullanılması güvenlik açısından tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kaçak Akım Rölesi Topraklama Olmadan Çalışır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }