AG Parafudr Seçimi

Yüksek gerilime sahip olan yerler dağıtım ve iletim hatlarına bağlı olan pek çok elektronik cihaza zarar vermektedir. Sistemde meydana gelen yüksek gerilim nedeni ile cihazların bu gerilimden korunması için yalıtkan kullanım durumu söz konusu olur. Bu gibi durumlarda ag Parafudr seçimi yapılmakla beraber yüksek gerilimin stabilize hale getirilmesi sağlanır. İletim hattında ya da cihazda meydana gelebilecek olan hasarların en aza indirilmesi için Parafudr seçimi ve montajı işleminin yapılması gerekir.

AG Parafudr Seçimi

Parafudr Görevi

Yüksek gerilimli bölgelerde meydana gelebilecek olan elektrikli cihazlar ve sistemlerin korunması için kullanılan alete Parafudr denir ve aletin görevi yüksek gerilimin getireceği zararları önlemektedir. Ag Parafudr seçimi yapılacak yüksek gerilimli yerlerin alçak gerilim ila stabil hale getirilmesi durumu söz konusu olur. Büyük akım darbelerinin toprağa iletilmesi görevini üstlenen Parafudr, kullanıldığı yerde yüksek gerilim sebebi ile oluşabilecek zararı minimum düzeye indirir. Enerji nakit hatlarında oluşan aşırı gerilimin toprağı deşarj etmesi konusunda Parafudr kullanımı söz konusu olmakta ve Parafudr seçimi ve montajı ile bu koruma önlemi alınmaktadır.

AG Parafudr Seçme

Kısa devre akımı, gerilim değeri ve darbe anma akımı olmak üzere üç farklı seçenek üzerinden, alçak gerilim Parafudru seçme işleminin yapılması gerekir. Parafudr seçimi nasıl yapılır sorusuna cevaben gerilim değerinin belirlenmesi esnasında sistemin beslenmekte olduğu şebekenin yüz ölçümü üçgene alınarak hesaplama işleminin yapılması ve ortalama değerin ortaya çıkarılması gerekir. Direnç yüzünden topraklanmış olma ihtimali de göz önüne alınarak ag Parafudr seçiminin yapılması gerekmekte ve korumakla görevli olunan cihazların güvenliğini sağlanmaktadır.

AG Parafudr Seçimi

Darbe Akımına Göre Parafudr Seçimi

Yıldırımların yoğun olarak oluştuğu veya az yoğunlukta oluştuğu bölgelerde 10 Ka ya da 5 KA değerindeki Parafudr’ların kullanılması gerekmektedir. Darbe akımına göre seçilecek olan Parafudr’un alçak gerilim şebekesinde yer alması halinde 1,5 KA darbe akımı değerine sahip olan Parafudr seçimi uygun olacaktır. Parafudr, orta gerilimli trafo merkezlerinde kullanılacak ise 2,5 KA ya da 5 KA darbe akımına sahip olan ürünün seçilmesi gerekir. Büyük trafo merkezlerinde ya da elektrik santrallerinde Parafudr kullanımı yapılacak ise 10 KA darbe akımı değerine sahip olan seçim uygun olmaktadır.

Kısa Devre Akımına Göre Parafudr Seçimi

Parafudr, kendisine en yakın olan konumdaki kesicinin sahip olduğu kısa akım değerinin seviyesinde olmalıdır. Seçim işlemini yaparken buna dikkat edilmesi gerekir. Kısa devre dayanımının düşük seviyede seçilmesi halinde parçalanma işlemi gerçekleşerek bulunulan yere ciddi anlamda zarar gelebilme durumu ortaya çıkar. Parafudr genel olarak bakıldığı zaman 10, 20 ve 40 KA değerlerine sahip olan kısa devre akım şeklinde satılmaktadır. Yıldırım boşalmaları nedeni ile Parafudr’un konulacağı yerin belirlenmesi da oldukça önemlidir. Korunması gereken elektrik sistemleri üzerinden paralel olarak toprak – faz dengesine bağlantı sağlanır.

AG Parafudr Seçimi

Parafudr Biçimleri

Literatürde B, C ve D sınıfı olmak kaydı ile üç ayrı Parafudr biçiminin yer aldığı görülmektedir. B sınıfı Parafudr biçimi alçak gerilimli yıldırımlara karşı koruyucu görev üstlenirken elektrik sayacı öncesinde kullanılmaktadır. C sınıfı Parafudr biçimi alçak gerilim için aşırı gerilim sınırlayıcısı olarak görev almakta ve elektrik sayacı sonrasında kullanılmaktadır. D sınıfı Parafudr biçimi de alçak gerilim için aşırı gerilim sınırlayıcısı konumunda olmakla beraber elektronik cihazların kullanılması için gerekli olan sistemi sağlar. Parafudr biçimleri arasında bulunulan alana ve yıldırım yoğunluğuna göre tercih yapabilmek mümkün olmaktadır. Parafudr seçimi oldukça önemli olmakla beraber dikkatle yaklaşılması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Harmonik Ölçümü Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Harmonik ölçüm testi, harmonik ölçümü ve Harmonik ölçümü nedir hakkında bilgiler verilmektedir.