5 kvar Kompanzasyon Kondansatörü Fiyatı

Elektrik tesisatlarında birçok sistem birbirine bağlı olarak çalışır ve hem elektrik enerjisinin güvenli hem de verimli kullanılmasını sağlar. Sanayi sektöründe yer alan tesislerde reaktif güç akımı ihtiyacının karşılanması için kompanzasyon pano sistemleri kullanılmaktadır. Elektrik akımının sağlanabilmesi için kondansatör cihazları kullanılmaya başlanmıştır. Farklı özelliklerde kondansatörler üretilmektedir. 5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı ve özellikleri diğer çeşitlerine göre farklıdır. Bu kullanım alanı ve sistem kapasitesine göre belirlenmektedir. Kondansatör cihazı elektrik tesisatlarında sigorta görevi görmemekte ve elektrik enerjisinin aktarımını sağlamada kullanılmaktadır.

Kondansatör Çeşitleri

Kondansatör çeşitleri, kullanım alanına göre üretici firmalar tarafından farklı özelliklerde üretilmektedir. Kompanzasyon kondansatörü, sessiz kondansatörü, güç kondansatörü, bara tipi kondansatör gibi çok farklı özelliklerde üretilmektedir. Farklı güç kapasitelerine göre üretilen kondansatörlerden 5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı pano özelliğine göre oluşturulmaktadır. Elektrik tesisatlarında kontakların otomatik açılıp kapanması sırasında ses oluşmaktadır. Bu sesi ve gürültüyü önlemek için özellikle binalarda sessiz kondansatör çeşitleri kullanılmaktadır. kompanzasyon panolarında daha çok bara tipi kondansatör çeşitlerinin kullanıldığı görülmektedir.

5 kvar Kompanzasyon Kondansatörü Fiyatı

Yapı ve Çalışması

5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı kullanıcılara en uygun gelen fiyatlardan birisidir. Kondansatör yapısı içerisinde, elektromıknatıslanmayı sağlayan nüve üzerine sarılı bobinler bulunmaktadır. Palet ve palet üzerinde kontaklar yer almaktadır. Elektromıknatıslanma ile yayların açılıp kapanması sağlanır. Bu açılma ve kapanma hareketi ile paletler hareket eder ve paletler üzerinde bulunan kontaklar aç kapa yapmaktadır. Bobine elektrik verildiğinde kontak kapanmakta, elektrik kesildiğinden kontak açılarak elektrik akımının iletilmesi görevini yerine getirmektedir.

Verimliliğin Artırılması

Kondansatör cihazları kullanım alanlarında verimli çalışılabilmesi için düzenli olarak bakımdan geçirilmesi önemlidir. 5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı üretici firmalar tarafından belirlenmektedir. Kompanzasyon pano bakımları yapılırken, burada kullanılan kondansatör cihazlarının da bakımları yapılmaktadır. Bakım yapıldığında tüm sistemin daha verimli olarak kullanılması sağlanmış olacaktır.

Kondansatörlerde görülen arızalar arasında, bağlantı hataları, kablo bağlantı noktaları oksitlenmeleri, cihaz üzerinde şişme oluşması, çatlamalar nedeniyle sızıntının olması ve elektrik kaçağının ortaya çıkması görülmektedir. Verimliliği artırabilmek için yılda en az iki defa düzenli bakımların yapılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan 10 Kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı başlıklı makalemizde 10 Kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı, Kompanzasyon Kontaktör Seçimi ve Kompanzasyon Kontaktörü hakkında bilgiler verilmektedir.