10 Kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı

Kompanzasyon kontaktörü, kompanzasyon panosunun olmazsa olmaz parçalarından olup, bobinin yer değiştirmesi ve kontakların konum değiştirmesi ile faaliyete geçer. 10 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı ve çalışma prensibi, blok kontaktörler ile benzerlik taşır. Fakat teknik ve yapısal açıdan birbirlerinden ayrılırlar. Kompanzasyon kontaktörü, kondansatör gruplarının anahtarlanması görevini üstlenmektedir. Bu gruplar devreye girince, akım çekimi meydana gelir. Darbe akımı da denilen milisaniyelik bu pik akımlar çok kısa süreli olmalarına rağmen, nominal akımın 200 katı üzerine çıkabilir.

Kompanzasyon Kontaktörü Çalışma Prensibi

10 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı, fabrika montajlı deşarj dirençleri bakımından diğer kontaktörlerden ayrılırlar. Bu sistem ile yük, devreye girer girmez ana kontaklar üzerine verilmez. Nominal akımın 200 katına kadar çıkabilen başlangıç akımları, kontaktör deşarj dirençleri aracılığıyla süzülürler. Süzme işlemiyle nominal akım, kontaktördeki ana kontaklara iletilir.

Deşarj direncinin işlevleri;

  • Başlangıç akımındaki pik gerilimlerini emer.
  • Başlangıçta oluşan yüksek akımı süzer.
  • Kontaktör ve kondansatörlerin kullanım ömrünü uzatır.

10 Kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı

Darbe Akımları

Darbe akımları, çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. Buna göre;

  • Kısa devre gerilimi
  • Ağ endüktansları
  • Trafonun gücü
  • Sistemde mevcut harmonikler

Güç faktörünün otomatik veya sabit olması, gibi etkenler, kompanzasyon kontaktörü üzerinde yüksek miktarda darbe akımlarına sebep olur. Kontrol edilemeyen yüksek akımlar, kondansatör ve devre elemanları üzerinde mekanik gerilim oluştururlar. Bu durumda sistemin devre elemanlarının kullanım ömrü kısalır ve kontaktörün ana kontakları zarar görür. Normal kontaktörler bu derece yüksek darbe akılarına dayanamaz ve arıza verirler. AC6-b kategorisinde bulunan 10 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı uygun ve yüksek gerilimli darbe akımlarına dayanabilecek şekilde geliştirilmiştir.

Kompanzasyon Kontaktör Seçimi

10 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı seçimi yaparken, kondansatörlerin kvar değerleri ve nominal gerilimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Kontaktör anahtarlama kapasitesi açısından, kompanzasyon kontaktörünün ortam ısısına göre seçilmesi gerekir. Bununla beraber bobin besleme gerilimine önem verilmelidir.

Anahtarlama işleminin yoğun yapılmasından dolayı, elektrik ve mekanik dayanıklılığının olması, kompanzasyon kontaktör seçimlerinde önem verilmesi gereken konulardandır. Aynı zamanda, bir saatte yapılacak aç-kapa döngüsünün çalışma kapasitesine özen göstermelidir.

Bir önceki yazımız olan 50 Kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı başlıklı makalemizde 50 Kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı, kapasitör anahtarlama ve Kapasitör tipi kontaktörler hakkında bilgiler verilmektedir.