2,5 Kvar Kompazasyon Kondansatörü Fiyatı

Kondasatörler elektrik tesislerinde sığaçlar veya kapasitörler olarak da bilinen devre elemanlarıdır. Yapı olarak iki uçtan oluşmakta ve elektrik enerjisini alan olarak depolayan devre elemanlarıdır. Kondansatörlerin yapıları iki iletken plaka arasında yalıtkan bir maddenin yerleştirilmesinden oluşmaktadır. İşletmeler için büyük bir önemi olan kompanzasyon pano şemalarında kondansatörlerin önemi büyüktür ve pano yapısına göre kondansatör çeşitleri kullanılır. Kondansatör çeşitleri farklı yapılarda olabilmektedir. 2,5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı kullanılacak olan çeşide göre değişecektir.

Reaktif Güç Üretimi

İşletmeler faaliyetlerini yürütebilmek için yüksek oranda elektrik akımına ihtiyaç duyarlar. Elektrik tesisatları yönetmeliklerine göre işletmelerin ihtiyacı olan elektrik enerjisini daha az maliyetle kullanabilmeleri için kompanzasyon sisteminin kullanılmasını zorunlu duruma getirmektedir. Kompanzasyon panoları işletmenin ihtiyacı olan reaktif güç gerilimini üretecek ve bu gerilimin şebekeden çekilmesini önlemiş olacaktır.

Reaktif güç geriliminin şebekeden çekilmemesi elektrik enerji maliyetini düşürecektir. 2,5 kvar kompazasyon kondansatörü fiyatı aktarımı yapılacak olan güç ölçümüne göre değişecektir. Kondansatörler doğru akımı değil alternatif akımı iletmektedir. Kompanzasyon devrelerinde filtreleme, frekans üretimi, güç aktarımı işlemlerinde gerilim düzenleme ve akış kontrolünü yapan devre elemanlarıdır. Bunun için farklı amaçlar için kullanılabilmektedir.

2,5 Kvar Kompazasyon Kondansatörü Fiyatı

Kondansatör Seçimi

Elektrik gerilim aktarım işlerinde kullanılacak olan kondansatörlerin seçimi yapılırken belirli kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlar arasında, kapasite değeri, çalışma gerilimi, Torerans değeri, sıcaklık katsayısı, polarizasyonu, kaçak akım tepkimesi gibi özellikler bulunur. 2,5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı bu özellikleri karşılama yeterliliğine ve yapısına göre değişecektir. Kondansatörlerin kapasite değerleri her tip için farklı aralıklarda hesaplanır ve bu hesaplamalara göre üretilir.

Devreye Kondansatörün Bağlanması

Elektrik devrelerinde kullanılan kondansatörler 2 uçlu devre elemanları gibi seri ya da paralel olarak bağlanabilmektedir. 2,5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı ve diğer özellikleri kullanılacak devre sistemine ve geçişi yapılacak gerilim değerine göre değişecektir. Kondansatörler devreye paralel olarak bağlanacak ise kullanılacak kondansatörlerin toplam kapasitans değerleri toplanarak hesaplama yapılır. Seri bağlantı durumlarında ise eşdeğer kapasite değerinin çarpmaya göre tersi hesaplama yapılarak devre üzerinde kullanılacak olan kondansatör sayısı belirlenir.

 

Bir önceki yazımız olan Monofaze Şönt Reaktör Fiyatları başlıklı makalemizde Monofaze Şönt Reaktör Fiyatları, Monofaze Şönt Reaktörü ve Şönt Reaktörü Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.