5 kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı

İşletme tesislerinde elektrik enerjisinin düşük maliyette ve yüksek verimlilikte kullanılabilmesi için kompanzasyon panolarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kompanzasyon panoları işletmenin ihtiyacı olan reaktif güç akımının şebekeden çekmek yerine bu panodaki sistemler tarafından üretilmesini sağlamaktadır. Kompanzasyon panosunun büyüklük durumuna göre piyasada bulunan 5 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı değişik seçeneklerle sunulmaktadır. Kontaktör cihazları elektromanyetik anahtarlama görevi yapan cihazlardır. Bobine elektrik enerjisi geldiğinde kapalı olan kontağı açan, açık olan kontağı ise kapatan sistemlerdir. Kompanzasyon kontaktörü elektriğin iletilmesini sağlamaktadır.

Kontaktör Yapısı

Kontaktör cihazları farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Tüm kontaktör çeşitlerinin yapıları, palet, elektromıktanıs, kontak bölümlerinden oluşmaktadır. Kullanım alanlarının durumlarına göre farklı özelliklerde üretilen 5 kvar kompansazyon kontaktör fiyatı cihaz ölçülerine göre belirlenmektedir. Kontaktör yapısında bulunan elektromıktanıs, demir nüve üzerine sarılmış olan bobin yapısından oluşmaktadır. Kullanılan bakır levhalar akım yön ve değerine göre meydana gelebilecek olan titreşim sonucu oluşacak olan gürültüyü önlemek için kullanılmaktadır. kontaktörün en hareketli kısmını ise palet bölümü oluşturur. Palet üzerinde kontaklar vardır. Elektrik verildiğinde mıknatıslanma sayesinde palet hareket ettirilir ve kontakların açılıp kapanması sağlanır.

5 kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı

Kontaktör Bağlantısı

Kompanzasyon panolarında kullanılan kontaktörler pano şemasında belirtilen şekilde bağlantıları yapılır. 5 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı kompanzasyon panosunun ebatlarına göre ihtiyaç duyulan özelliklere göre üreticiler tarafından belirlenmektedir. Kontaktörler sabit barada bulunan sigorta çıkışından sonra kullanılır ve sigortadan gelen elektrik kablosuna bağlanarak montajı sağlanır. Kontaktörden çıkan kablo alıcı ya da motorun enerji giriş bölümüne bağlantısı yapılır.

Kontaktör Bakımı

Kontaktörlerin fiyatları ürününü kalitesini belirlememekte, fiyatları cihaz ebat ve özelliklerine göre belirlenmektedir. 5 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı kontaktör fiyatları arasında en düşük olanıdır. Kullanılan kontaktörün ebadı ve özelliği ne olursa olsun, periyodik olarak bakımlarının yapılması sistemin düzenli çalışması açısından önemlidir. Kontaktör arızalarında enerji kesintisi yaşanacak ve çeşitli kayıplar ortaya çıkacaktır. Kontaktör bakımları önce gözle yapılır ve bağlantılarında oksitlenme, cihaz üzerinde şişme, patlama gibi olumsuzluklar olup olmadığı kontrol edilir. Kompanzasyon panolarında aparatların bulunduğu tüm bölümlerde oluşan tozlanma ve kirlenme temizleme cihazları ile temizlenerek cihazın düzenli çalışması sağlanır.

Bir önceki yazımız olan 12,5 Kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı başlıklı makalemizde 12 ve 5 Kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.