Trifaze Kondansatör

Trifaze elektrik enerjisi kullanılan sistemlerin ihtiyaç duyduğu trifaze kondansatör yapı bakımından ve güç değerleriyle monofaze kondansatörden farklıdır.

Trifaze Nedir?

Konut, iş yeri veya sanayi, her ne amaçla olursa olsun her binanın inşaatı sırasında elektrik enerjisini kullanacakları tesisat için belirli bir bağlantı gücü verilir. Bu güç oranı neyse, elektriğin kullanılacağı yerdeki tesisatın dağıtım şebekesinden alabileceği azami güç de o kadardır. Bu oranlar binanın dağıtım bağlantıları yapılacağı zaman 1 kereye mahsus belirlenir ve daha sonra değişmez. Monofaz tek hat üzerinden gelen akımı belirtir. Eski evlerde fazla tüketim ihtiyacı olmadığından genellikle monofaz tesisatlar yeterli olmuştur. Ancak şimdiki konutlarda ve özellikle de sanayide daha yüksek gerilimlere ihtiyaç vardır. Monofazın kaldıramayacağı bu yüksek akımı dengeli şekilde alıp, bina tesisatına dengeli şekilde dağıtması için 3 fazdan oluşan hatlar döşenir. Bu hatların korunması için de bağlı oldukları panolara trifaze kondansatör eklenir.

Trifaze Kondansatör

Monofoze ile Trifaze Farkı Nedir?

Üç veya daha fazla sistemlerde kullanılan trifaze, gerilimleri arasında faz farklılığı olan tek fazlı yapılardan birden fazlasının birleştirilmesiyle oluşturulur. Türkiye’de 380V değerinde akıma sahiptir. Monofaze üretim sistemlerinde manyetik alanda dönen 1 adet bobin vardır. Trifaze sistemdeyse üç adet bobin döner. Her bir bobin 120 derece açıyla yerleştirilir. Monofaze akımlarda güç frekansı (sinüs) dalgalıdır. Trifaze sistemde ise daha düzgün akım vardır. Buna bağlı olarak çok fazlı tesisatlarda motorların momenti monofaze olanlara göre düzgündür. Trifaze motorlar daha anlaşılır ve kolay bir yapıdadır. Daha nadir bakım isterler ve en önemlisi de verimleri daha yüksektir.

Neden Kullanılır?

Bazı iş yerlerinde farklı ekipman ve cihazlar için trifaze prize ihtiyaç olabilir.

Elektriğin kullanılacağı yer ile elektrik sayacı arasında uzun mesafe olabilir.

Şebekeden gelen bağlantı gücü çok yüksek olabilir.

Bunlara benzer durumlarda kullanılan sayaç ve tesisat panolarına trifaze kondansatör eklenmesi ihmal edilmemelidir.

Ayrıca asansör gibi sistemlerde trifaze ile akım yönü değiştirilerek motorun ters çalışması sağlanır. Endüstriyel sanayilerde sıklıkla kullanılan trifaze kurulumlarda trifaze kondansatör takılması hayati önem taşır. Herhangi bir sebeple nötr telin kopması halinde cihazlarda yanma meydana gelir. Can ve mal güvenliğinde etkin rol oynadığı gibi, kullanılmadığı zamanlarda üretim bantlarında akışın durması zaman ve para kaybı yaratacaktır.

Bir önceki yazımız olan Schneider Kompanzasyon Kondaktörü başlıklı makalemizde kondaktörlerin çalışma sistemi, Kontakdör Kullanımı ve Schneider Kompanzasyon Kondaktörü hakkında bilgiler verilmektedir.