SVC Endüktif Güç Kontrol Rölesi

SVC endüktif güç kontrol rölesi son derece yüksek teknolojiden üretilmiş ve ülkemizin milli ve yerli ürünleri arasında yer alıyor. Endüktif güç dengesini korumak ve kaçakları önlemek amacıyla tasarlanmıştır. Bu teknoloji ürünleri, günümüzün işletmelerinin talep ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte kalıcı ve yenilikçi çözümler sunuyor. SVC endüktif güç kontrol rölelerinin 12 ve 18 kademe seçenekleri bulunuyor. Bu kademelerde kapasiteye sahip olan SVC endüktif güç kontrol röleleri kısmen sabit değerlere sahip olduğu için genellikle işletmeler için yeterli olmaktadır.

SVC Endüktif Güç Kontrol Rölesi Nedir?

Svc sistemi ”Statik Var Kompanzasyonu” anlamına geliyor. SVC endüktif güç kontrol rölesi ise tesislerin costanjantını, devrelerde yer alan çıkarılıp alınabilen kondansatörler ile endüktif reaktörler yardımıyla yüksek hassasiyette reaktif güç kontrol dengesi sağlayan sistemlerdir. Bu cihazlar, oldukça yüksek performanslı bir sistem olma özelliği göstermekte olup, aynı zamanda şebeke sistemlerinin analizörü olma özelliği taşıyor. Öte yandan şebekelerde yer alan parametrelerin görülmesine olanak sağlar. SVC endüktif güç kontrol rölelerinde tespit edilen tüm gerilim ve akım değerleri 1 ile 31 arasında harmonik bir değer alır.

SVC Endüktif Güç Kontrol Rölesi

SVC Endüktif Güç Kontrol Rölesi Nerelerde Kullanılır?

Reaktif güç dengesi sağlamada oldukça önemli bir rol üstlenen SVC endüktif güç kontrol rölesi cihazı, bugün pek çok işletmenin kullanmış olduğu kompanzasyon sistemleri arasında bulunuyor. Bu cihazlar, genellikle SVC endüktif güç kontrol rölelerinde yer alan yüklerin fazlarının eşit olmadığı ve kapasitif yük üretimi gerçekleştiren ağır makine ve teçhizatların kullanıldığı işletmelerde kullanılıyor. Öte yandan bu cihazlar, hızlı değişken yüklerin olduğu sanayi tesislerinde de kullanılabilir.

SVC Endüktif Güç Kontrol Rölesi Ne İşe Yarar?

SVC endüktif güç kontrol rölesi belirtildiği üzere günümüz işletmelerinin vazgeçilmez kompanzasyon sistemleri arasında yer alıyor. Devrelerde meydana gelen gerilim ve akım değerlerini dengeleme konusunda üstün bir performans sergileyen bu cihazlar oldukça yüksek bir hassasiyetle çalışma göstermekte olup devrelerde meydana gelebilecek reaktif güç kontrol eşitsizliğini dengeliyor. Öte yandan bu cihazlarda haberleşme altyapısı tamamen cihazın içerisinde olduğundan kurulumu oldukça basittir.

Bir önceki yazımız olan 1,5 kvar Kompanzason Kondansatörü Fiyatı başlıklı makalemizde 1, 5 kvar Kompanzason Kondansatörü Fiyatı ve Kondansatörün Görevi hakkında bilgiler verilmektedir.