1,5 kvar Kompanzason Kondansatörü Fiyatı

Kondansatör farklı kullanım alanlarında kapasitör ismi ile de bilinmektedir. Elektrik tesisat sistemlerinde enerjiyi elektrik alan olarak depolamaya yarayan ve iki ucu bulunan bir devre elemanıdır. Elektrik devre sistemleri hesaplamalarında C harfi ile temsil edilir. Kompanzasyon ise işletmelerde elektrik enerji maliyetini düşürmek ve reaktif güç akımının üretilmesi için kullanılan sistemler bütünüdür.  1,5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı ürünün kapasite ve kullanım yerine göre değişir. Kompanzasyon panolarında üretilen reaktif güç geriliminin akış kontrolü için kondansatörler kullanılır.

Kondansatörün Görevi

İki uçlu devre elemanı olan kondansatörler doğru akım iletimi yapmamakta, alternatif akım iletimi yapma özelliği bulunmaktadır. Alternatif akım iletme özelliğine sahip olduğu için elektrik sistemlerinde farklı amaçlar için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Kompanzasyon gibi güç üretimi yapan devrelerde filtreleme, rezonans devrelerinde güç aktarımlarında gerilimi kontrol etme ve düzenleme için kullanılır. Bu özelliklerine göre 1,5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı kullanılacağı sistemin özelliklerine ve üretici firma markasına göre farklı olmaktadır.

1,5 kvar Kompanzason Kondansatörü Fiyatı

Çalışma Sistemi

Kompanzasyon pano tesisatlarında kullanılan kondansatörlere elektrik akımı verildiğinde kondansatörlerin iletken plakalarına farklı yönlerde ve eşit değerlerde elektrik yükü yüklenmektedir. Bu şekilde iletken plakalar arasında elektrik alanı oluşur. Plakalar arasında yalıtkan madde bulunduğu için plakalar arasında elektrik akımı oluşmamaktadır. 1,5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı ürün ölçülerine göre belirlenmekte ve satışa sunulmaktadır. Kondansatörde yük değişim işlemi iki ucun devre üzerindeki bağlantısında gerçekleşmektedir. Kondansatör plakaları arasında oluşan elektrik yükü gerilim değerine oranı volt olarak hesaplanır.

Kondansatör Çeşitleri

Kondansatörler farklı alanlarda farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Kondansatör çeşitleri arasında, seramik kondansatörler, tantal kondansatörler, elektrolit kondansatör, mika kondansatör, trimer kondansatör ve süper kondansatör olarak piyasada bulunmaktadır. 1,5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı kullanılan çeşidine göre farklı fiyat hesaplamaları olmaktadır. Kompanzasyon sistemlerinde daha çok mika kondansatör çeşitleri tercih edilmektedir. Bu çeşit ürün yüksek frekanslarda çalışabilme özelliğine sahiptir. Süper kondansatör ürün çeşitlerinin diğerlerine göre depolama alanları daha geniştir ve elektrik enerjisini 10 kattan 100 kata kadar depolama ve yüksek kapasiteye sahip ürünlerdir.

Bir önceki yazımız olan 10 Kvar Kompanzasyon Kondansatörü Fiyatı başlıklı makalemizde 10 Kvar Kompanzasyon Kondansatörü Fiyatı, kompanzasyon paneli ve kompanzasyon panosu hakkında bilgiler verilmektedir.