Sakarya Topraklama

Elektrik tesisatlarında yaşanabilecek kablo hasarları çeşitli metal akşamlara elektrik akımının geçmesine neden olabilecektir. Bu durum elektrik kaçağı olarak adlandırılmaktadır. Yaşanabilecek kaçak elektrik durumları, hem can hem de mal güvenliği riski oluşturacaktır. Elektrik enerjisinin kullanımı ile ilgili yapılan yasal düzenlemeler ile elektrik enerjisinin kullanıldığı tüm bina ve tesislerde topraklama sisteminin bulunması zorunlu hale getirilmiştir. Sakarya topraklama işlemleri için öncelikle topraklama yapılacak alandaki toprak direnci ölçümleri yapılmaktadır. Tesis içerisine yapılan topraklama sistemi bu alana kurulacak olan topraklama sistemine bağlanır.

Sakarya Topraklama

Topraklama Ölçümü

Kaçak elektrik akımının oluşumu ile ortaya çıkan yüksek elektrik geriliminin toprağa iletilmesi ve toprak tarafından sıfırlanarak zararsız duruma getirilmesi topraklama olarak tanımlanır. Topraklama için binanın temel duvarının en az 1 metre dışında bir alanda bulunan toprak alanlarda toprak direnci ölçümü yapılır. Toprak direnci hassas ölçüm cihazı olan topraklama megeri olarak adlandırılan megaohmmetre cihazı ile yapılmaktadır. Bina elektrik kullanım durumuna göre toprak direncinin mümkün olduğu kadar sıfıra yakın olması istenmektedir.

Topraklama Sisteminin Kurulumu

Sakarya topraklama sisteminin kurulumu yapılacağı için öncelikle ölçümler yapılarak topraklama alanının belirlenmesi gerekir. Alan belirlendiğinde, 1 metre genişliğinde ve derinliğinde bir alan açılır. Bu alana, topraklama sistemine uygun ölçülerde, bakır ya da galvaniz levhalar dikey konumda yerleştirilir. Yerleştirilen levhalar temiz toprak ile sıkıştırılarak alan doldurulur. Topraklama levhalarının üst bölümlerine çeşitli delikler açılır ve binadan gelen elektrik tesisatı topraklama bağlantıları ya da paratoner topraklama iletkenleri sağlam bir şekilde vidalanarak yapılanır. Alan üzeri tamamen kapatılarak güvenli olması sağlanır.

Sakarya Topraklama

Topraklama Ölçümleri Nasıl Yapılır?

Sakarya topraklama ölçümü yapılacağı zaman ölçüm için kullanılacak olan elektrotlar ölçüm alanında en az 5 metre mesafeler ile yerleştirilmelidir. Ölçüm yapılacak olan toprak kuru ise su ile nemlendirilmelidir. 4 kazıklı olarak ölçüm yapılacaksa kullanılan kazıklar eşit mesafeli olarak yerleştirilir. Topraklama ölçümleri yapılacak olan cihazın tüm kalibrasyon ayarları yapıldıktan sonra ölçüm işlemine başlanılır. Ölçümlerde toprak direncinin 10 ohm’dan düşük olması istenir. Yüksek olması durumunda çeşitli sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.