Sakarya Paratoner Malzemeleri

Yapılan araştırmalarda dünya üzerinde saniyede yüz tane yıldırım düşmesi olayı yaşanmaktadır. Oran bu kadar büyük olunca yıldırımdan korunma tesisatları da önem kazanmıştır. Bulutlarda oluşan bu enerji akışı anca toprak ile buluşturulursa zararsız hale getirilebilir. Yüksek binalar, sivri uçlu yapılar, camiler, anten direkleri, telsiz alıcıları, havaalanı, köprüler gibi birçok yapı yıldırımı kendine çeker. Sakarya paratoner malzemeleri satana firma aynı zamanda kurulum da yapan bir firmadır.

Sakarya Paratoner Malzemeleri

Paratoner Tesisatı Elemanları

Paratonerler çok çeşitli olmasına karşın hepsinin çalışma mekanizması aynıdır. Paratoner belli başlı elemanlardan oluşur ve bu elemanlar tüm paratoner çeşitlerinde aynıdır. Sakarya paratoner malzemeleri satan firma kaliteli ürün satar ve en az 20 yıl paslanmaz garantisi verir. Yakalama çubuğu yani sivri uçlu çubuk, iletken tel ve levha, topraklama elemanları. Paratoner yapımı ve kurulumunda bu elemanlar esas alınır. Yakalama çubuğu ucu sivri olacak şekilde paslanmaz çelikten üretilir. Yakalama çubuğu en az 50 cm olmalıdır. Kurulacağı alanla aynı hizada olmamalıdır. Çatıya birden fazla yakalama çubuğu koymak gerekiyorsa 15 cm aralıklarla olmalıdır. İletken tel olarak daha çok bakır teller kullanılır. Topraklama elemanları yaşam alanından daha uzak bir yerde olmalıdır ve üzerinde mutlaka uyarıcı levha bulunmalıdır.

Topraklama Direnci Ölçümü

Paratonerler bulutlarda oluşan yüksek enerjiyi alarak toprağa ileten cihazlardır. Akım çok yüksek olduğu için toprağın bu direnci tolere etmesi gerekir. Paratoner kurulumunda topraklama direnci mutlaka ölçülmelidir. Kanunlarda belirtildiği gibi topraklama direnci 5 ohm olmalıdır. Eğer fazla ise bakır teller kullanılarak direnç düşürülür. Toprağın altında kalan tüm paratoner topraklama elemanları ziftlenerek kapatılır.

Sakarya Paratoner Malzemeleri

Paratoner Bakımı

Yıldırımdan korunmada büyük öneme sahip paratonerlerin düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekir. Paratoner bakımı hem iç kısım hem dış kısım olarak yapılır. İletken tellerin aşınıp aşınmadığı, topraklama ölçümü, yakalama çubuğunun paslanıp paslanmadığına, gibi birçok faktöre bakılır. Sakarya paratoner malzemeleri satan firma kurulumunu yaptığı paratonerlerin yıllık bakımını da yapar. Paratonerlerin kurulumu nasıl ki yasalar ile belirlenmişse bakımında ki ayrıntılar da yasalar ile belirlenmiştir. Yetkili firmalar tarafından yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

] }