Sakarya Paratoner Bakımı

Yıldırımdan korunmada büyük önem taşıyan paratonerlerin bakımı düzenli periyotlarla yapılmalıdır. Paratoner bakımları paratonerlerin iç ve dış kısımları olarak ikiye ayrılır. Sakarya paratoner bakımı firmaları iletken tellerin aşınıp aşınmadığını, topraklama ölçümünü, yakalama çubuğunda paslanma var mı yok mu gibi birçok kriteri değerlendirir. Paratonerlerin gerek montaj ve kurulumları gerekse paratoner bakım ve ölçümleri yasalarda mevcut yönetmeliklerle belirlenmiştir. Ayrıca paratoner bakımları mutlaka devlet tarafından yetkili firmalar tarafından yapılır.

Sakarya Paratoner Bakımı

Paratoner Yönetmeliği Nedir?

Paratonerler can ve mal güvenliğini koruyan önemli cihazlar olduğu için bakımları da son derece önemlidir ve mutlaka mevcut yönetmeliklere uygun olarak yapılmalıdır. Paratonerlerin kurulumu ve montajı yapılırken mutlaka yönetmelikteki esaslar baz alınmalıdır. Bunun yanında Sakarya paratoner bakımı firmaları devletin belirlemiş olduğu yasalar ile yılda bir kez mutlaka bakımları usulüne uygun olarak yapmalıdır. Ayrıca topraklama ölçüm değerleri de yönetmeliklere uygun bir şekilde yapılmalıdır. Bakım ve ölçümleri yapan firmanın bakımların yapıldığına dair sizlere belge sunması gerekir.

Paratoner bakımı yapıldığını belgeleyemeyen firmalar güvenilir ve yetkili firmalar değildir. Paratoner kurulumunda kullanılan malzemelerin birleştirilmesi esası yönetmeliklere uygun olarak yapılmalıdır. Yönetmeliklere uygun olarak paratoner bakımı vermeyen firmaların lisansları iptal edilir. Sakarya paratoner bakımı veren firmalar insanların can ve mal güvenliğini asla tehlikeye atmayan ve mevcut yönetmelikler uygun olarak çalışan firmalardır. Paratoner bakımlarının tercihen kurulum yapan firmalar tarafından yapılması işin takibi açısından önemlidir.

Paratoner Bakımında Çalışan Personeller

Piyasada farklı paratoner çeşitleri bulunmasına rağmen çalışma ve işleyiş mekanizmaları aynıdır. Görünüm olarak kompleks bir sisteme benzeyen paratonerler aslında sadece teknik bilgi gerektirir. Paratonerlerin gerek kurulumunda gerekse bakımında mutlaka yetkilendirilmiş elektrik mühendisleri ve teknik ekip aktif olarak çalışır. İşinde uzman olan bir teknik ekip tarafından yapılan paratoner bakımları güvenliğin sağlanmasında en önemli detaydır.

Sakarya Paratoner Bakımı

Paratoner Bakımı ve Ölçümü Fiyatları

Paratoner bakımı ve ölçümü fiyatları bakım ve ölçümü yapacak olan firmalara göre değişiklik gösterir. Bunun yanında paratoner çeşitleri ve ölçüm yapacak olan teknik ekipteki personellerde paratoner bakımı ücretlerinin değişmesinde etkendir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }