Sakarya Kompanzasyon

Kompanzasyon işleminin yapılması hem kişinin hem de firmanın ekonomisi bakımından oldukça önemli olan bir konudur. Bu hizmeti verenfirmalardan biri de Sakarya kompanzasyon firmalarıdır.

Sakarya Kompanzasyon

Kompanzasyon Nedir?

Sanal güç, bobinli cihazlar ve elektrik enerjisi ile çalışan motorun dönmesi için ve manyetik bir ortam meydana getirmek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Ülkemizde elektrik dağıtım şirketlerinin endüktif ve kapasitif reaktif güçler ile ilgili koymuş oldukları bazı kuralları mevcuttur. Örnek vermek gerekirse her bir bağlantı alanında faturalama dönemi içinde endüktif gücün aktif güce oranının %20’sini geçemediği gibi kapasitif gücün aktif güce oranının da %15 oranını geçmeme gibi bir özelliği vardır. Eğer bu durumlar es geçilirse firma üzerinde doğrudan cezai bir yaptırım uygulanır. Bunun için Sakarya kompanzasyon firmalarının yaptığı kompanzasyon işlemi yüklerin oluşturduğu etki ardından akım ile gerilim arasında ortaya çıkan faz farkının en normal duruma getirilerek, sistemi olumsuz etkileyen reaktif güçlerin sıfıra doğru getirilmesidir.

Ne İşe Yarar?

Elektrik enerjisi üretilen santralden sanayi, fabrikalar ve evler gibi diğer yapılara varana kadar dağıtımı gerçekleştirilirken, santralle kullanıcı arasında oluşan kaybın en az seviyede bulunması gerekir. Teknolojinin iyi bir durumda olması ile birlikte günümüzde ısıtma, soğutma ürünleri, çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı ve diğer farklı cihazlar günden güne elektrik enerji gereksinimini sürekli olarak yükseltmektedir. Çünkü elektrik enerjisi üretimi daha pahalı bir hale gelmiştir. Bunun için de şebekeden transfer edilen elektrik enerjisi hem daha kaliteli hem de daha ucuz ve işlevsel olan bir aktif enerji olmalıdır. Bu durumda Sakarya kompanzasyon firmalarından destek alındığı takdirde fatura yansıyan tutarda bir düşüş göze çarpacaktır. Gerilim düşümü düşer ve Elektrik iletim kayıpları iner.

Sakarya Kompanzasyon

Yapılması Şart mı?

Reaktif enerji kompanze edildiği zaman şebeke taşıma alanını daha fazla yükselttiği için ve enerjinin tasarruf oranını arttırdığı için ülke ekonomisi adına vazgeçilmez bir unsur görülür. Bunun için de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından alınan son kurul kararına göre 2004 yılında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.