Kocaeli Kompanzasyon

Elektrik enerjisi üretim merkezinden kullanım alanına yüksek gerilim ile taşındıktan sonra çeşitli trafolar ile kullanım seviyelerine indirilmektedir. Trafo çıkışından sonra işletmenin ihtiyacı olan reaktif güç enerjisini şebekeden çekmek yerine kompanzasyon panoları içerisinde bulunan sistemler tarafından üretilmeye çalışılmaktadır. Bu sistem trafolar üzerindeki yükü azaltacak ve elektrik enerjisini daha verimli kullanmayı sağlayacaktır. Sanayi bölgesi olan Kocaeli ilimizde Kocaeli kompanzasyon sistemleri kurulumları yapılarak enerjinin daha tasarruflu olarak kullanılması sağlanmaya çalışılıyor.

Kocaeli Kompanzasyon

Kompanzasyon Devre Elemanları

Kocaeli kompanzasyon sistemlerinin kurulumlarında, işletmelerin fiziksel yapıları ve kullanılan cihazların enerji ihtiyaçlarına göre farklı özellikler kullanılmaktadır. kompanzasyon devre elemanları arasında, akım trafosu, kontaktör, reaktif güç kontrol rölesi, kondansatör bulunmaktadır. Ülkemizde sürekli olarak elektrik enerjisine olan ihtiyaç artış göstermektedir. Enerjide verimliliği artırmak bu işlemleri ekonomik olarak en üst seviyede sağlamak tüm işletmeler için en büyük ihtiyaçlar arasındadır. Elektriğin iletilmesi esnasında, enerji hatları üzerinde oluşabilecek olan kayıpları en aza indirebilmek kompanzasyon sistemlerinin kullanılması büyük bir zorunluluktur.

Kompanzasyon Bakımının Önemi

Özellikle sanayi tesislerinde enerjinin daha verimli olarak kullanılması ve işletme elektrik faturalarının mümkün olduğu kadar düşük seviyede tutulabilmesi için kompanzasyon bakımı büyük önem taşımaktadır. Kocaeli kompanzasyon bakımları yılda en az bir defa olmak üzere düzenli olarak yapılmaktadır. Elektrik enerjisi iletim hatları ile üretim ve kullanım merkezlerine iletildiğinde, buralarda çeşitli elektrikli motorlar, aydınlatma gereçleri gibi birçok sistem üzerinde enerji kayıpları yaşanabilmektedir. Bu kayıpları en aza indirebildiğinizde tasarruf sağlamış ve enerjiyi daha verimli olarak kullanmış olacaksınız. Bunun için kompanzasyon bakımlarının düzenli olarak yapılması önem taşımaktadır.

Kocaeli Kompanzasyon

Kompanzasyonun Faydaları

İşletmelerin reaktif güç ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli enerjiyi şebekeden değil sistem üzerinde üretilerek çekilmesi için kompanzasyon sistemleri kurulmaktadır. Reaktif güç üreten kompanzasyon sisteminin faydaları arasında, enerji kaybını en aza indirmek, gerilimi düşümlerini en aza indirmek, enerji kaybını en aza indireceği için çevre kirliliğinin oluşumunu engelleyecektir. Şebekeden reaktif güç çekilmeyeceği için enerji maliyetini düşürecektir. Güç dengelemesi sağlayarak sisteme bağlı olan tüm cihazların dengeli çalışmasını sağlayacaktır. Reaktif güç ihtiyacı sürekli değişeceği için kompanzasyon sisteminin buna göre hesaplanması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik başlıklı makalemizde elektrik dağıtım şirketleri, firma bakım işlemleri ve Kocaeli Elektrik hakkında bilgiler verilmektedir.