Sakarya İç Tesisat Kontrolü Bakımı

Kontrol ve bakımlar yapılarak, tüm donanımların arıza yapma risklerini en aza indirmek ve kurulmuş olan tesisatın kullanım ömrünü uzatmaya çalışılır. İşletmeler enerji kesintisi yaşamadan faaliyetlerini sürdürebilir yapabilmeleri için, tüm iç tesisat yapılarını sürekli kontrol altında tutmalı ve bakımlarını periyodik olarak yapmalıdır.

Sakarya iç tesisat kontrolü bakımı yapılırken, elektrik tesisatına dahil olan tüm sistemlerin bakımı yapılır. Sanayi sektöründe üretim yapan işletmelerin, tesisatlar da oluşabilecek arızalar nedeniyle üretimleri kesintiye uğrayacak, zaman kaybı ile birlikte maddi kayıplar ortaya çıkacaktır. Bu risklere karşı bakımların düzenli yapılması önemlidir.

Sakarya İç Tesisat Kontrolü Bakımı

Tesisat Bakımı

İşletmelerin iç tesisat bakımları, iş ekipmanları kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre yapılmalıdır. Yönetmelik ile tüm iş makinaları ve cihazların elektrik ile temas durumlarında oluşabilecek her türlü güvenlik riskinin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Sakarya iç tesisat kontrolü bakımı yapılarak, tesisat iletim hatlarında oluşabilecek olan hasarlar, bağlantı hataları ve oluşabilecek kaçak elektrik durumlarının tespiti yapılmaktadır. Kaçak elektrik durumları tesisata bağlı bulunan cihazların arıza yapmasına ve canlıların güvenliğini tehlikeye düşürmeye neden olacaktır.

Tesisat Kontrolü

Sakarya iç tesisat kontrolü bakımı işlemlerinde, elektrik trafosu dahil, panodan çıkan tüm iletim hatları ve tesis içerisindeki tüm elektrik kablolama sistemleri, iç tesisat topraklama sistemleri gözle kontrol edildikten sonra, ölçüm cihazları ile ölçümler yapılarak, kablo kesintilerinin olup olmadığı, enerji iletimi esnasında kablolarda ısınma meydana gelip gelmediği test edilir. Kablolarda ısınma meydana geliyorsa, kablo kesitleri az geliyor demektir ve kablolar kesit ölçüleri daha fazla olan kablolar ile değiştirilmelidir. Ayrıca kablo bağlantı noktaları kontrol edilmeli, gevşemiş olan kablolar sıkılaştırılmalıdır.

Sakarya İç Tesisat Kontrolü Bakımı

İç Tesisat Sorunları

Elektrik enerjisi üretim ve dağıtım işlerini yapan işletmeler, sizlerin ihtiyacı olan elektrik enerjisini, binanız ya da işletmenizin girişine kadar getirir. Tüm güvenlik önlemleri bu işletmeler tarafından alınır. Ancak bina içerisinde yapılacak olan tüm iç tesisat işlerinden sizler sorumlusunuz. Bunun için işletmenizin ya da kullanmış olduğunuz her türlü makinenin sorunsuz çalışabilmesi için iç tesisatın uygun ölçümler yapılarak çekilmesi gerekir. İç tesisat sorunları, elektrik enerjisini istenilen verimlilikte kullanmanıza engel olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.