Paratoner Çeşitleri

Birçok tarihi bölgenin ve eşsiz güzelliklerin olduğu evrende, dünyamız üzerinde bazı tehlikeli ve olumsuz durumların yaşanması da görülmektedir. Bir yandan da doğal felaket olarak görülen yangın, deprem ya da sel gibi olayların arasında yer alan yıldırım düşmesi, nesnelerin hasar görmesini sağladığı kadar, aynı zamanda insanların yaralanmasını ve hatta ölmelerini de mümkün hale getirmektedir. Söz konusu olan yıldırım düşmesine karşı kullanılan bazı teknolojik cihaz ve sistemler sayesinde insanların yaralanmaması ya da ev, fabrika gibi yapı alanlarının zarar görmemesi mümkün olmaktadır. Gökyüzü ve yeryüzü arasındaki elektrik boşalması adı verilen yıldırım için alınan en önemli önlem olan paratoner çeşitleri kullanılacak olan alan ve mekânlara göre farklılık göstermektedir. Günümüzde yer alan paratoner çeşitleri ise şu şekildedir:

  • Franklin Çubuğu

  • Faraday Kafesi

  • Erken Akım Yayıcı Paratoner

Paratoner Çeşitlerinde Yer Alan Fiyatlar

Sektörde yaklaşık 30 yıla yakın bir süredir hizmet vermekte olan firmamız trafo ve kompanzasyon gibi bakım hizmetlerine yer verdiği kadar, paratoner çeşitleri içinde kurulum ve bakım hizmetlerine yer vermektedir. Ev ya da bina gibi farklı yapı alanlarında sıkça tercih edilen faraday kafesi, özel çalışmalar sonucunda, yapıların boyutları ve genişliklerine göre düzenlenmektedir. Havadaki elektriği özel sistemler yardımı ile toprağa çekmek amaçlı kullanılan paratoner fiyatları bahsedilen yapı özellikleri ve çeşitlerine göre farklı ücretler üzerinden satışa sunulmaktadır. Dünyanın çoğu ülkesinde olduğu kadar ülkemizde de büyük bir öneme sahip olan sistemler, ev ya da fabrikalarda olduğu kadar, önemli heykel ya da eşyalar üzerinde de avantaj sağlamaktadır.

Yapıların Çatıları İçin Tercih Edilen Aktif Paratoner Çeşitleri

Yapıların olmazsa olmazları bölümlerinden olan çatılar, genel olarak yağmur ya da kar sularının içeriye geçmemesi adına kullanılmaktadır. Ancak çatıların yağmur ya da kar sularından başka maruz kalmış oldukları etkenlerde bulunmaktadır. Bahsedilen etkenlerin arasında en kötüsü olan yıldırımlar, düştükleri yapıların çatıları başta olmak üzere farklı alanlarına zarar verebilmektedir. Bu nedenler ile çatılarda en fazla tercih edilen çeşitler arasında yer alan aktif paratoner yani dış yıldırımlık sistemleri, firmamız tarafınca özel olarak alanlara kurulmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Topraklama Ölçümü İstanbul başlıklı makalemizde istanbul topraklama, istanbul topraklama ölçümü ve istanbul topraklama ölçümü raporu hakkında bilgiler verilmektedir.