Kondaş Kompanzasyon Kontaktörü

Kontaktör cihazları, yüksek akımları uygun yapıda olan, elektrik kontrolünü sağlamak için anahtarlama görevi yapan cihazlardır. Elektrik sistemlerinde reaktif güç üretimi için kullanılan kompanzasyon panolarında enerjinin iletilmesi için açma kapama görevi gören anahtarlama sistemi kontaktörlerdir. Kondaktörün görevi enerjiyi bir noktadan başka bir noktaya iletmektir. Bunun için tüm elektrik sistemlerinde kullanılmaktadır. Kondaş kompansazyon kontaktörü cihazları motor koruma şalteri, otomatik sigorta, termik röle, manyetik koruma yapan çeşitli devre elemanları ile bir arada kullanılmaktadır.

Nerelerde Kullanılır?

Kompanzasyon panoları işletmelerin ihtiyacı olan reaktif güç akımını şebekeden çekmek yerine haricen üretilmesi için kullanılan sistemlerdir. Bu sistemlerin güvenli çalışabilmesi için kontaktör cihazlarına ihtiyaç vardır. Kondaş kompanzasyon kontaktörü sayesinde reaktif güç üretimi yapan motora yol verme, motoru başlat ve durdur görevleri için kullanılır. Kontaktör çeşitlerinden en fazla 3 kutuplu olanları 3 fazlı sistemlerde kullanılmaktadır. kontaktör kullanım alanları arasında, aydınlatma, ısıtıcı sistemler ve motor çalışma sistemleri gibi çeşitli alanlar bulunmaktadır. Her kullanım alanına uygun özelliklerde kontaktör çeşitleri üretilmektedir.

Kondaş Kompanzasyon Kontaktörü

Nasıl Çalışır?

Kondaş kompanzasyon kontaktörü cihazı yaylı bir sistemden oluşmakta ve elektromanyetizmadan oluşmaktadır. Kontaktör manyetizması bobin üzerinden geçen akım ile hareket etmekte ve içerisinde bulunan iki manyetizmayı birbirine yaklaştırmaktadır. Bu yöntemle kapatma görevi yapılır, kontaklar kapatılmış olur ve kontaktör içerisinde bulunan yaylar kontak güç sağlamış olur. Yani akım kesildiğinde kontaklar açılmış olur ve ana akımı keser.

Ürün Çeşitleri

Kullanılacak olan sistem yapısına göre farklı özelliklerde kontaktör çeşitleri üretilmektedir. Kondaş kompanzasyon kontaktörü elektrik enerjisinin kullanılacağı tesisin enerji ihtiyaç durumuna göre belirlenmektedir. Kontaktör çeşitleri arasında, güç kontaktörü, sessiz kontaktör, bara tipi kontaktör, kompanzasyon kontaktörü gibi çeşitler bulunmaktadır. kompanzasyonlar için özel üretilmiş kontaktörler sistemin daha verimli kullanılmasını, reaktif güç geriliminin istenilen düzeyde üretilmesini ve işletmenin enerji tasarruf sağlamasına yardımcı olmaktadır. Bina iç tesisatlarında gürültü oluşmaması için sessiz kontaktör çeşitleri tercih edilmektedir. Açma kapama sırasında mekanik sesin çıkmaması için bu kontaktör çeşitleri kullanılır. Yüksek akım durumları için bara tipi kontaktör çeşitleri kullanılır ve açık yapıya sahiptirler.

Bir önceki yazımız olan Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatları başlıklı makalemizde Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatları, Kompanzasyon panoları ve Termik röle sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.