Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatları

Uzaktan kumanda edilebilen ve elektrik devrelerini kapatıp açmakla görevli büyük güçte üretilen elektromanyetik anahtarlara kontaktör denir. Kompanzasyon panolarında, elektrik motorlarında, kumanda, ısıtma gibi elektrik tesislerinin kumanda edilmesini mümkün kılar.

Kompanzasyonlar için özel olarak üretilen kontaktörler ise, yüksek kalkış enerji rölesi olarak görev yapar. Dirençleri vasıtasıyla kalkış akımlarını düşürerek aşırı akımı asgariye indirir. Kontak ömürleri normal kontaktörlere göre uzamış olur.

Kontaktörün Ana Elemanları

Kontaktörlerin birçok çeşidi vardır. İçinde palet, demir nüve, kontak ve bobin bulunmaktadır. Kompanzasyon kontaktörü fiyatları içerisindeki bu elemanların kalitesine ve teknik değerlerine göre değişkenlik gösterir. Termik röle sistemiyle birlikte çalışırsa tesisleri ve tesise bağlı cihazları yüksek akımdan korur. Düşük gerilimli sistemler için de kontaktörler bulunmaktadır.

Demir nüvenin üzerine sarılmış bobinden meydana gelen elektromıknatıs, bobine gelen enerjiyle manyetik alan oluşturarak mıknatısiyet yapar. Kontaktör nüvesinin hareketli kısmına palet denir. Mıknatıslanma yapan demir nüvenin ve yayların itmesiyle hareket oluşur. Palete montajlanan kontaklar itme hareketine göre kontaklar kapanır veya açılır. Kontak ise özel bir alaşımla üretilir. Molibden, gümüş, bakır nikel, tungsten,kadmiyum, karbon ve demir elementleri kullanılarak oluşturulur. Sabit ve hareketli, normalde kapalı ve normalde açık olmak üzere tipleri vardır.

Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatları

Kontaktör Standartı

Kompanzasyon kontaktörleri yönetmeliklerde belirlenen standartlara uygun olarak üretilir. Belirlenen kriterlere uygun olarak üretilen ve anma gerilimi değeri 690V kompanzasyon kontaktörü fiyatları piyasada ortalama meblağlardadır. Kompanzasyon kontaktörü ile diğer kontaktörler arasında asıl fark, standartların belirlediği değerler ve gerilim değeridir.

Tesise sürekli olarak gelen yüksek gerilimin zararları klasik ve normal kontaktörlerle önlenemez. Bu hem çok risk taşır hem de çok maliyetli olmaktadır. Kompanzasyon kontaktörü fabrikadan çıkışında yol verme direnciyle birlikte satışa sunulan özel üretilmiş elemanlardır. Kompanzasyon kontaktörü fiyatları bu nedenlerde normal kontaktör fiyatlarından farklılık gösterir.

Kontaktör Çeşitleri

Kompanzasyon kontaktörü fiyatları hususunda farklılık yaratan bir diğer durum ise kontaktörlerin yapısal değişikliklerdir.

Akım cinsine göre ikiye ayrılan kontaktörler doğru akım ve alternatif akım olarak listelenir. İmalat durumuna göre de, basınçlı, elektromanyetik ve elektro-pnömatik olarak üç gruba ayrılır.

Kompanzasyon Kontaktörü Seçimi

Yük karakteristik değerine dikkat edilerek;

  • Kesilebilecek akım,
  • Bobin gerilimi,
  • İşletme gerilimi,
  • İşletme akımı,
  • Çalışma Türü,
  • Kullanma sınıfı,
  • Kontakların kapanıp açılma ömrü gibi unsurlar değerlendirilir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Kompanzasyon Arıza Servisi başlıklı makalemizde Elektrik Panosu Sistemleri, Kocaeli Kompanzasyon Arıza Servisi ve Kompanzasyon Arızaları hakkında bilgiler verilmektedir.