Kompanzasyon Kontaktörü Çalışma Prensibi

Bir elektrik kontaktörü, motorların kapasitörlerin güç faktörü düzeltmesi için ve ışıkların anahtarlanması için yaygın olarak kullanılan bir anahtarlama cihazıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, kontaktör normal bir açma-kapama düğmesi gibi temas kurmak veya kesmek için kullanılır. Tek fark, kontaktörlerin enerjilendirildiğinde kontakları tutan elektromıknatısa sahip olmalarıdır, buna karşın anahtarlar buna sahip değildir.

Nasıl Çalışır?

Kompanzasyon kontaktörü çalışma prensibi bir röleye benzer, ancak kontaktör kontakları rölelerden çok daha fazla akım taşıyabilir. Röle, akımın 20 amperi aştığı devrelerde doğrudan kullanılamaz. Bu gibi durumlarda kontaktörler kullanılabilir. Kontaktörler çok çeşitli derecelendirme ve formlarda bulunur. Kontaktörler, 12500 amper değerine kadar temin edilebilir. Kontaktörler kısa devre koruması sağlayamazlar, ancak tetiklendiklerinde sadece temas kurabilirler. Elektromanyetik bobin enerjilendiğinde, elektromanyetik bir alan üretilir. Bu elektromanyetik alan, metalik çubuğu (armatür) içi boş silindirik mıknatıstaki boşluğa doğru çeker.

Bölünmüş elektromıknatıslı kontaktörlerde, elektromıknatısın hareketli yarısı sabit elektromıknatısa doğru çekilir. Elektromıknatıs heyecanlandığı sürece temaslar kapalı kalır. Bobine enerji verildiğinde, hareketli temas yay tarafından normal konumuna geri itilir. Kontaktörler, kontakları hızlı bir şekilde açmak ve kapatmak için tasarlanmıştır. Sabit temaslarla hızlı temas kurdukça hareketli temaslar sıçrayabilir.

Kompanzasyon Kontaktörü Çalışma Prensibi

Yapısal Özellikleri ve İşlemleri

Kompanzasyon kontaktörü çalışma prensibi bir elektromıknatıstan, kontaklardan ve bir mahfaza içine yerleştirilmiş yaydan oluşur. Bazı kontaktörlerde güç tüketimini azaltmak için ekonomizerler sağlanır. Kontaktörlerin çalışması ve kesilmesi için içeride ark sönmesi için bazı düzenlemeler de yapılır. Elektromıknatıs, kontaktörlerde onsuz çalışamadığı kilit bileşendir. Uyarma için ek bir tedarik gerektirir. Eksitasyon sırasında ihmal edilebilir akımı tedarikten alır. Bu elektromıknatıslar içi boş silindirik olacaktır.

İçi boş silindirik elektromıknatısa yaylı dönüş düzenine sahip bir çubuk armatür yerleştirilecektir. Bazı kompanzasyon kontaktörü çalışma prensibi içerisinde bu elektromıknatıs iki yarıya ayrılır. Yarımlardan biri sabittir, diğeri hareketlidir. Hareketli güç kontakları hareketli elektromıknatısa sabitlenmiştir. Normal şartlar altında bu iki elektromıknatıs yarısı aralarındaki bir yay kullanılarak ayrı tutulur.

İletişim Mekanizması

Biri sabit, diğeri hareketli olan iki kontak grubu kompanzasyon kontaktörü çalışma prensibi içinde vardır. Gümüş kalay oksit (AgSnO2), gümüş nikel (AgNi) ve gümüş kadmiyum oksit (AgCdO) normalde kullanılan kontak malzemeleridir. Malzemeler yüksek kaynak direncine ve ark dayanımına sahiptir. Gümüş kadmiyum oksit ve gümüş nikel daha düşük amper dereceli kontaktörlerde, Gümüş kalay oksit ise yüksek amper dereceli kontaktörlerde ve DC kontaktörlerde kullanılır. Hareketli temas grubu, armatür veya hareketli elektromıknatısa tutturulmuştur. Temas malzemesi mekanik baskılara, yaylara, erozyona dayanmalı ve çok düşük bir dirence sahip olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kompanzasyon Kondansatörü başlıklı makalemizde kompanzasyon kondansatörü, Kondansatör Çeşitleri ve Kondansatör Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.