Kompanzasyon Kondansatörü

Elektrik enerjisini verimli kullanmak amacıyla tasarlanan kompanzasyon panoları özellikle tesisler tarafından kullanılması şart olan sistemlerdir. Belirli bir miktarın (cosinus 1) üzerinde reaktif güç sayısına ulaşan tesislerde hem elektrik ve elektronik donanımı korumak hem de yasal sınırın aşılması nedeniyle ceza alınmasını önlemek amacıyla kompanzasyon kondansatörü düzenli olarak test edilmelidir. 50kVA tesislerin sınırı %20 reaktif güç tüketimidir.

Kompanzasyonun Önemi Nedir?

Şebekeden çekilen elektriğin tesis içinde en küçük birime ulaştırılmasında, şebeke ve tüketici arasında dağıtımın mümkün olan en az kayıpla gerçekleşmesi beklenir. Elektrik enerjisine duyulan ihtiyacın gün geçtikçe çoğalması, üretimini arttırarak fiyatını da yükseltmektedir. Amaç daha yoğun enerji dağıtımı değil, daha kaliteli, ucuz ve aktif enerjiden verimli olarak faydalanabilmektir.

Santrale bağlanmış olan alıcıda endüktif reaktif güç çekecek olan floresan, trafo veya elektrik motoru varsa kompanzasyonun önemi artmaktadır. Tesislerin kullandığı yüksek elektrik enerjisi şebekeden çekilirken de fazladan endüktif güç çekilmektedir. Bu güç adından da anlaşılacağı gibi aktif olmayan, boşa giden enerjiyi gösterir.

Boşa giden enerjiye ek olarak, elektrik ve elektronik donanımların iletim hatlarında, şalterlerde, havai hatlarda, kablo ağında ve tablolarda gereksiz kayıplara neden olur. Bu kayıpların kompanzasyon kondansatörü ile giderilmesi halinde kullanılan tüm malzemelerin değerleri ve sayılarında tasarruf sağlanır.

Kompanzasyon Kondansatörü

Kondansatör Nedir? Ne İşe Yarar?

Kondansatörler iletken olan iki plaka arasına yalıtkan bir materyalin yerleştirilmesiyle enerjiyi depolama görevini üstlenir. Bilgi kaybını engellerler. Reaktif gücün kontrol edilmesini sağlarlar. Entegre elektronik devrelerin ana elemanlarından biri olan kompanzasyon kondansatörü AC/DC arasında da dönüşüm yapmaktadırlar.

Kondansatör Çeşitleri Nelerdir?

Farklı elektronik devreler için farklı kompanzasyon kondansatörü çeşitleri vardır. Genel olarak iki türe ayrılır. Sabit değerli ve değişken (ayarlanabilen) değerli kondansatörler, içlerindeki yalıtım malzemesine göre alt gruplara ayrılırlar.

Sabit kondansatörler: Değerleri üretim aşamasında sabit olarak ayarlanmıştır ve kullanıcılar bu değerleri manipüle edemezler. Dielektrik tiplerine göre ayrılmışlardır.

 • Elektrolitik kondansatör,
 • Kağıtlı kondansatör,
 • Plastik Film Kağıtlı kondansatör,
 • Smd Kağıtlı kondansatör,
 • Plastik kondansatör,
 • Seramik kondansatör,
 • Mika kağıtlı kondansatör,
 • Mika kondansatör,
 • Tantal kondansatör,
 • Polyester kondansatör çeşitleri bulunur.

Ayarlı Kondansatörler: Değeri asgari ve azami oranlarda belirlenerek üretilirler. Kullanıcı gerekli gördüğü değere sabitleyerek devreye entegre edebilir.

 • Veryabl kondansatör,
 • Trimer kondansatör olarak iki çeşidi bulunur.

Bir önceki yazımız olan Kompanzasyon Arıza Giderimi başlıklı makalemizde harmonik değerlerin ölçümü, kapasitans değeri ve Kompanzasyon Arıza Giderimi hakkında bilgiler verilmektedir.