Kompanzasyon Kondansatörü Fiyatları

Özellikle üretim tesislerinde elektrik enerjisine olan ihtiyaç oranı çok yüksektir ve bu ihtiyacı en düşük maliyetle karşılamak işletmelerin görevidir. Bu görevi yerine getirirken elektrik enerjisi kullanım yönetmeliklerine uygun olarak yerine getirmek zorundadırlar. Kompanzasyon sistemleri sayesinde şebekeden çekilmesi gereken güç gerilimi kompanzasyon panosu tarafından üretilmekte ve enerji maliyeti düşürülmektedir. Bu yöntem aynı zamanda enerji kesilmelerinin önüne geçmiştir. Kompanzasyon kondansatörü fiyatları sistem yapılarına ve ihtiyaç duyulan enerji gerilim seviyesine göre tercih edilecek kondansatör çeşitlerine göre belirlenir.

Kondansatörler

Elektrik enerjisinin kullanıldığı sistemlerde motor yol verme olarak kullanılan cihaza elektrik verildiğinde bobine akım geldiğinde oluşan elektromanyetik etki ile açık olan kontaklar kapanmakta, kapalı olan kontaklar açılmaktadır. Bu sistemi sağlayan cihazlar kondansatörlerdir. Kullanım alanına göre kompanzasyon kondansatörü fiyatları markalara göre değişmektedir. İşletmelerden trafo panolarından gelen akım kompanzasyon pano sistemine gelir ve kondansatörler aracılığı ile son kullanım noktasına güvenli bir şekilde iletilmesi sağlanır. Kondansatör çeşitleri motorların çalışmasını yönlendirmek, ısınma sistemlerinin kontrol edilmesi gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır. Kondansatörler genellikle yüksek gerilim alanlarında kullanıldığı düşünülse de alçak gerilim gerektiren yerlerde de kullanılmaktadır.

Kompanzasyon Kondansatörü Fiyatları

Ürün Seçimi

Kompanzasyon kondansatörü fiyatları ürün kapasite çeşitlerine göre farklı olduğu görülmektedir. Ürün seçimi yapılırken fiyatından önce kullanılacak sistemde gerekli olan elektrik gerilim hesaplamasının yapılması önemlidir. Ürün seçimi yapılırken, işletmenin ihtiyacı olan akım oranı, gerilim ihtiyacı, bobin gerilim, kesilmesi gereken akım gücü ve kullanılacak olan kontak açma ve kapama özelliklerine dikkat edilmelidir.

Kondansatör Bağlantısının Yapılması

Elektrik enerjisinin üretim yerinden son kullanım alanına kadar çeşitli aşamalardan geçerek gelmektedir. Her aşamada çeşitli araçlar kullanılmaktadır. İşletmelerde kompanzasyon panosunda sigorta çıkışından sonraki bölümü bağlantısı yapılmaktadır. Kompanzasyon kondansatörü fiyatları ürün seçimini ve marka belirlemesinde etkili olmaktadır. Seçilen ürün sisteme bağlantısı yapılırken, bağlantı yerinin sigortadan sonra olması ve kondansatörden çıkan kablonun motor veya alıcı giriş bölümüne özel aparatlarla bağlanması gerekmektedir. Bu bağlantı sağlandığında kondansatör sisteme bağlanmış olur. Sistemin düzenli çalışması ve elektrik kesintilerinin önüne geçebilmek için kondansatörlerin düzenli bakımlarının yapılması enerji verimliliği açısından önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kondaş Kompanzasyon Kontaktörü başlıklı makalemizde Kondaş Kompanzasyon Kontaktörü, Kontaktör Çeşitleri ve Reaktif güç akımı hakkında bilgiler verilmektedir.