Kocaeli Periyodik Kontroller Ölçümler

Elektrik enerjisinin kullanıldığı ve enerjinin ortaya çıktı tüm alanlarda kullanılan sistemlerin düzenli olarak kontrol edilmesi, gerekli ölçümlerin yapılarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Elektrik enerjisi üretim noktasından, son kullanım alanına aktarılabilmesi ve bu aktarım sırasında kayıp yaşanma riskini en aza indirmek için çeşitli trafo sistemleri ve farklı panolar kullanılmaktadır.

Kocaeli periyodik kontroller ölçümler yapılarak, enerjinin transfer işlemlerinde kullanılan trafoların ve reaktif güç üretimi yapan kompanzasyon panolarının verimliliği bakımları yapılmaktadır. Aynı işlemler içerisinde yıldırım olayları için kullanılan paratoner sistemlerinin bakımları da bulunmaktadır.

Kocaeli Periyodik Kontroller Ölçümler

Trafo Bakımları

Elektrik üretim noktalarında üretilen elektrik enerjisinin daha hızlı ve kesintisiz aktarılabilmesi için bu noktaya kurulan trafo sistemi ile gerilim durumu yükseltilmektedir. Kullanım alanında ise yine trafolar tarafından yüksek gerilim ile gelen akım düşürülmekte ve kullanım alanının ihtiyacı seviyesine indirilmektedir. Bu sistemin düzenli çalışması ve akım kaybının yaşanmaması için Kocaeli periyodik kontroller ölçümler firma tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Trafoların iletken giriş ve çıkışları, dış yalıtım durumları, dış etkenlere karşı korunma sistemleri sürekli olarak kontrol altında tutulması gereken durumlarıdır.

Kompanzasyon Bakımı

Elektrik üretim merkezinden işletme trafosuna gelen elektrik enerjisi çeşitli dalgalanmalar ile gelmektedir. Kompanzasyon sistemleri reaktif güç ihtiyacının şebekeden çekilmesini önleyerek, reaktif güç enerjisini kendisi üretmektedir. Böylece elektrik enerji maliyetinin azalmasını ve daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Kocaeli periyodik kontroller ölçümler yapılırken, tüm sistem ile birlikte kompanzasyon pano ve sistemleri de bakımdan geçirilmektedir. Kompanzasyon bakımı yapılarak ödenecek olan elektrik faturalarının düşmesi sağlanmaktadır.

Kocaeli Periyodik Kontroller Ölçümler

Topraklama Bakımları

Tüm binalarda topraklama sistemi bulunmaktadır. Özellikle sanayi ve üretim tesislerinde elektrik enerjisinin oluşturabileceği tehlikeleri en aza indirebilmek için topraklama sistemi mecburi bir sistemdir. Bina iç tesisat topraklama sistemleri ve yıldırımdan korunmak amacıyla yapılan paratoner sistemi topraklama ölçümleri ve bakımları periyodik olarak yapılmalıdır.

Topraklama iletkenlerinin belirli noktalarda bağlantıları bulunduğu için bu bağlantı yerlerinin kontrol edilmesi, bağlantıların sıkılaştırılması, paslanma varsa paslanmanın giderilmesi gibi işlemlerin bakım aşamasında gözden geçirilmesi gerekmektedir. Topraklama periyodik bakımlarında toprak direnci tekrardan ölçülmeli ve sistem verimliliği test edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Topraklama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }