İstanbul Trafo İşletme Sorumluluğu

Elektriği güce dönüştüren ve de bu gücü kullanılacak noktalara aktaran mekanizmaya trafo denir. Trafolar elektrik enerjisini güç noktalarına ulaştırırken; kompanzasyon denen çok işlemci panoları kullanır. Trafo kullanımları için İstanbul trafo işletme sorumluluğu belgesini almalısınız. Bu belgeyi isteyen herkes alamıyor. Trafo işletme sorumluluğu ile alakalı kişide aranan özellikler aşağıda mevcut. Bu özelliklere sahip olan elektrik mühendisleri gerekli belgeyi almak için başvurabilir.

İstanbul Trafo İşletme Sorumluluğu

Elektrik Neden Kompanzasyon Panellerinde Toplanıyor?

Kompanzasyonlar, hem görüntü açısından birçok elektrik kablosunu ve de şartelleri içerisinde saklayarak estetik bir çizgi oluşturur, hem de güç geçişlerini tek bir noktada toplayarak kaçakları ve de reaktif güçlerin elektrik tüketimini en aza indirger. Özellikle yüksek voltajlı elektrik üretimlerinin ve de tüketim bağlantılarının bulunduğu yerlerde kullanılan trafolar, yasal düzenlemeler sonucunda belirlenen bir işletme ruhsatına sahip olmalı. İstanbul trafo işletme sorumluluğu, yasal yönetmelik icabı bu konuda trafo firmaları sizlere yardım edebilir.

Yönetmelikte yer alan yetki, görev ve de çalışma yöntemleri ile alakalı olan prosedürler sonucunda, trafo işletme sorumluluğu belgesine sahip olabilirsiniz. Bu belge sayesinde de trafo kullanımınız ile alakalı hiçbir cezai sorumluluğunuz bulunmaz. Ayrıca trafo gibi büyük elektrik akışlarının olduğu yerlerde de güvenlik ölçütlerine göre işletme yapmış olursunuz.

Kimler Trafo İşletmecisi Belgesi Alabilir?

Yasaların zorunlu kıldığı trafo işletme sorumluluğu belgesine elektrik mühendisleri sahip olabilir. Elektrik trafosu işletme sorumluluğu belgesini almak için; sadece elektrik mühendisi olmak yetmiyor. Ayrıca bu belgeyi alarak trafo işletmeciliği yapmak isteyen mühendislerin; serbest elektrik müşaviri ya da SMM sorumluluk belgesine sahip olması gerekiyor. İstanbul trafo işletme sorumluluğu belge alma sürecinde yardımcı olabilir. Güncel tüzüklere hakim danışanlardan bu belgeleri almaya yönelik bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Trafo İşletme Sorumluluğu

İşletme Sorumluluğu Belgesi Almak Şart mı?

Güncel iş sağlığı ve güvenliği tüzüklerine göre de bu yetkilendirme belgelerinin daha önceden belirlenmiş olan aralıklarla alınması öngörülüyor. Karşılaşabileceğiniz, nakil aksaklıkları, güç panellerinde ki sorunlar, voltaj hataları düzenli kontroller sayesinde ve de bu belgelere uygunluk sağlandığı taktirde gideriliyor. İleri düzey bir elektrik kullanımı için bu sorumluluk belgesini almalısınız.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizde faraday kafesi, İstanbul Paratoner Ölçümü ve Paratoner Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.