İstanbul Paratoner Firmaları

Yıldırımlardan korunmak için uygulanan paratonerler güvenilir firmalar tarafından kurulmalıdır. İstanbul paratoner firmaları içinden en güvenilir ve devletin koyduğu paratoner yönetmeliği özelliklerini taşıyan, paratoner kurulumuna yetkin firmalardır. Bu firmalarda çalışan personeller bu konuda eğitim görmüş elektrik mühendisleri, iş güvenliği personelleri ve teknik personellerdir. Paratoner kurulumu, montajı ve bakımının kesinlikle lisanslı firmalar tarafından yapılması son derece hayati önem taşımaktadır. Aksi takdirde ciddi problemler yaşanabilir.

İstanbul Paratoner Firmaları

Paratonerlerin Önemi

Kentleşme ile beraber toprağa ulaşım zorlaştı. Sanayileşme arttı buna bağlı olarak yıldırım düşmelerinin toprağa ulaşması zor bir hal aldı. Yıldırım düşmesi sırasında yaşanan elektrik boşalması çok güçlü olup yaşam alanlarına büyük zararlar verebilir. Yıldırım düşmesi sırasında binalar, sanayi alanları, bitkiler ve diğer tüm canlılar ciddi tehdit altında olurlar. Bunun önüne geçmek için paratonerler icat edilmiştir. Paratonerler binaların ve sanayi alanlarının en yüksek tepelerine ya da bazen en yüksek alandan 1- 1,5 metre daha yüksek alanlara kurulur.

Bu sayede paratonerler yıldırım düşmelerini çeker ve bir iletken çubuk aracılığı ile toprağa aktarır. Böylece açığa çıkan yüklü enerji toprağa aktarılarak zararsız hale getirilir. Son yıllarda sürdürülebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç artmaktadır. Bu kadar yüklü enerji kaynağı olan yıldırımların da kullanılacağı teknoloji hazır olduğunda paratonerler belki daha da önemli hale gelecektir.

Paratoner Bakımı

İstanbul paratoner firmaları bina ya da iş yerlerinin ihtiyacına bağlı olarak kurulumu yapılacak paratoner çeşidine karar verir. Paratoner bakımı da paratoner çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Ancak yapılan paratoner bakımları ve ölçüm değerleri mutlaka raporlanmalıdır. Her yıl düzenli olarak yapılan ölçümler dosyalanmalıdır. Ölçümler sırasında paratoner cihazlarının iç ve dış kısımlarında aşınma var mı bunlara bakılır. Aşınma varsa kayıt altına alınır. Değişmesi gereken parçalar değiştirilir. Paratoner bakımlarının her yıl düzenli olarak yapılması gerekir. Bu konu hakkında yasalar bulunur. Ayrıca paratoner bakımı yapacak olan İstanbul paratoner firmaları mutlaka devlet tarafından yetkilendirilmiş olmalıdır.

İstanbul Paratoner Firmaları

Paratoner Kurulumu ve Bakımı Fiyatları

Paratoner kurulumu ve bakımı fiyatları firmalara göre değişir. Bununla beraber yapılacak olan işlemin kurulum ya da bakım olması da fiyatları değiştirir.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }