Grup Arge Kompanzasyon Kontaktörü

Taşıdıkları değerler ve işlevleri açısından normal kontaktörlerden ayrılan kompanzasyon kontaktörleri yüklü akım geçişlerine maruz kalan her işletmede kullanılması şart olan devre elemanlarındandır.

Kompanzasyon Nedir?

Sanayilerde ve diğer tüm büyük tesislerde kullanılması gereken elektrik enerjisini güvenli bir şekilde elde ederken reaktif enerjiyi verimli kullanmaya yarayan sisteme kompanzasyon denir. Bu işlem için tesislere kompanzasyon panoları kurulur. Kontaktörler bu panoların vazgeçilmez parçalarıdır. Farklı amaçlarla kurulan elektrik panolarına amaçlarına uygun kontaktörler yerleştirilmelidir. Kompanzasyon panoları için de grup arge kompanzasyon kontaktörü ideal bir üründür.

Kompanzasyon Kontaktörü Çalışma Şekli

Grup arge kompanzasyon kontaktörü bobinine elektrik enerjisi gönderildiği zaman kontaklar kapalıysa açar, açıksa kapatır. Can güvenliği prensibiyle uzaktan kumanda ile çalıştırılırlar. Bu anahtarlar elektromanyetiktir.

Grup Arge Kompanzasyon Kontaktörü

Faydası Nedir?

Kompanzasyon panolarında kondansatörler devreye alındığı anda 1 ila 15kHz arasında değerde yüksek frekans ve anma akımından 150 kat kadar yukarı çıkabilir. Milisaniyeler içinde çok yüksek akımlara neden olur. Yüksek akımların değerlerini sınırlandırmak için kondansatör veya kondansatör gruplarının bağlı olduğu her 3 faza ön direnç eklenmesi mümkündür. Bu işlem özellikle birden fazla kondansatörün kullanıldığı kondansatör gruplarında zor bir eylemdir. Sadece bu amaca yönelik üretilmiş olan grup arge kompanzasyon kontaktörü kullanılır.

Kompanzasyon yapılan panoda kompanzasyon kontaktörü kullanmak, kondansatör ve şalt alanı ömrünü uzatır. Kullanılmadığında diğer elemanlar da dahil panoya ve bağlı olduğu cihazlara zarar verilebilir. Can ve tesis güvenliği için her panoda uygun malzeme kullanılmalıdır.

Nasıl Seçilir?

Grup arge kompanzasyon kontaktörü kullanmaya karar verdiğinizde hangi ürünün uygun olduğunu anlamak için bazı değerlere ihtiyacınız vardır. Kompanzasyon panosunun diğer devre elemanlarının güç değerleri ve tesise gelen şebeke gerilimini hesaplamalısınız. Kompanzasyon kontaktörlerinin kendi değerleri ‘Kvar’ ismiyle belirtilir. Şebekeden gelen elektrik enerjisine göre kaç Kvar kontaktör lazım olduğuna bakın. Yardımcı kontak gerekip gerekmediğini inceleyin. Kontaktörün 60 dakikada en fazla kaç işlem yapabildiğini öğrenin. Son olarak da elektriksel ömrünün uzun olup olmadığı hakkında bilgi alın. Tüm bu değerleri bir araya getirdiğinizde ihtiyacınız olan kompanzasyon kontaktörünü özel seçim tablosuna bakarak netleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Grup Arge Kompanzasyon Kondansatörü başlıklı makalemizde Grup Arge Kompanzasyon Kondansatörü, Kompanzasyon Kondansatör Çeşitleri ve kompanzasyon kondansatörü hakkında bilgiler verilmektedir.