Gebze Kompanzasyon

İşletmelerde elektrik sistemlerinin kullanılabilmesi için kullanılan elektrik panosu üzerinden geçen elektrik akımlarının aktif ve reaktiflerinin dengelenmesi için kompanzasyon panosu sistemi kurulur. Elektrik akımında sürekli gerilim ve akım şiddeti değiştiği için kompanzasyon panosuna ihtiyaç duyulur.

Gebze kompanzasyon sistemlerinin kurulmasında reaktif gücü en alt seviyede tutmaya ve elektrik enerjisinin verimli olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Kompanzasyon panolarının kurulumu deneyimli ve profesyonel ekipler tarafından kurulmalıdır. Düzenli bir şekilde kurulmuş olan panonun kurulum sonrası bakımı da kolay olacaktır.

Harmonik Kompanzasyon

Harmonit kompanzasyonlar, harmonik akım artışını önlemek ve kondansatörlerin daha uzun süre kullanılmasını sağlamak için kurulan bir sistemdir. Harmonik kompanzasyon sistemleri sayesinde bakım masraflarını azaltabilir, fazla enerji kullanılmasını azaltabilir, istenmeyen durumların ortaya çıkarak üretimin durmasına neden olacak sebepleri ortadan kaldırır. Gebze kompanzasyon tüm sistem kurulumlarını yaparak işletmenin verimliliğini artırmaktadır. Sistemin kurulabilmesi için, proje çizimi, pano montajı, planlamaların yapılması, sistemin aktifleştirilmesi ve kurulum sonrası periyodik bakımlarının yapılması profesyonel olarak ekipler tarafından yapılmalıdır. İyi kurulmuş bir sistem enerji verimliliğini artıracak ve elektrik tesisatlarının ömrünü uzatacaktır.

Gebze Kompanzasyon

Periyodik Takiplerin Yapılması

İşletmelerde kurulu bulunan elektrik panoları ve kompanzasyon sistemlerinin bakımlarının takip edilmesi, yaşanabilecek arızaların önüne geçecek ve tesisatın uzun süre kullanımını sağlayacaktır. Gebze kompanzasyon tüm sistem bakımları için periyodik olarak bakım hizmeti vermektedir. Sistemlerin reaktif değerlerin kontrol edilmesi ve belirli bir seviyede tutulması cezalı işlemlerin oluşmasını önleyecektir.

Kompanzasyon Panosu Bakımları

Dünyada elektriğe olan ihtiyaç sürekli olarak artmaktadır. Bunun için kullanılan elektrik enerjisindeki kayıpları en aza indirmek gerekir. İşletmelere kurulacak olan pano sistemleri ile elektrik enerjisinin verimli kullanılmasını sağlamak için aktif reaktif güç değerlerinin oldukça düşük seviyede tutulması önemlidir. Enerjinin verimli kullanılmasının ön önemli aşaması kompanzasyon pano bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir.

Kompanzasyon panoları işletmelerde kullanılan elektrik enerji oranını azaltacak ve elektrik faturalarında büyük tasarruf ile maddi kazanç sağlayacaksınız. Kompanzasyon panoları devamlı olarak kontrol edilerek, verimliliği test edilmelidir. Yapılacak kontrollerde, sigortaların sağlamlığı, amper ölçümleri, kullanılan elektrik yüküne akım trafo testlerinin yapılması gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Gebze Kompanzasyon Bakımı başlıklı makalemizde Gebze Kompanzasyon Bakımı, kompanzasyon panosu ve reaktif güç hakkında bilgiler verilmektedir.