Evde Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Toprak, elektrik akımını geçirmemek için akıma karşı bir güç uygular. Bu güç de toprak direnci olarak adlandırılır. Topraklama ölçümü nasıl yapılır sorusunun cevabını verirken toprak megeri devreye girer. Toprak direncini test etmeye yarayan bu cihaz sayesinde, toprak üzerine tesis kurulmadan ölçüm yapılır. Toprağın yalıtkanlığı test edildikten sonra herhangi bir kaçak olup olmadığı da test edilmiş olur. Böylece güvenlik tehditleri oluşmaz.

Topraklama Nedir?

Jeneratör, motor, aydınlatma gibi elektrikli araçların, yük taşımayan bölümlerini iletkenden yararlanarak toprağa bağlama işlemi topraklama işlemidir. Topraklama ölçümü nasıl yapılır sorusunun cevabını vermek için önce topraklamanın ne olduğunu bilmek gerekir. Bu elektrikli araçların ölümcül tehlikeler taşımaması için kontrol edilmesi gerekir ki bu kontrol de topraklama ölçümüne girer. Yani bina veya işletmelerde, elektrik kullanarak çalışan araçlarda çalışma sisteminin Elektrik Mühendisler Odası ve TSE gibi kuruluşların öngördüğü standartlara uygun olması gerekmektedir. Bu uygunluğu da uzmanlar kontrol etmekte ve hatalar varsa onları gidermektedir.

Normal Topraklama Ölçümü

Topraklama ölçümünden sonra hazırlanan rapora topraklama ölçümü raporu denilmektedir. Peki evde topraklama ölçümü nasıl yapılır? Elektrik mühendisliği eğitimi almış ya da alanında uzman bir kişi topraklama ölçümünü en doğru ve güvenli şekilde gerçekleştirecektir. Meger ile yapılan ölçümlerde toprak çubukları kullanılır. P ve C toprak çubukları toprağa saplanır. Ardından yeşil kablo E elektrotuna, sarı kablo P, kırmızı kablo ise C elektrotuna bağlanır. Bu işlem yapılırken çubukların saplanacağı toprağın nemli olması çok önemlidir. Kablolar doğru elektrotlara bağlandıktan sonra bakır elektrot uçları da ölçüm cihazının üzerine, yani C, P, E noktalarına yerleştirilir. Sonuçlar ise şu şekilde değerlendirilir: Cihazın üzerindeki RE değeri, gerçek direnç değeridir. Bu değerden ana şebekeden gelen direncin değerinin çıkarılması gerekir.

Bir de toprağın direncini etkileyen unsurlar vardır. Bitkiler, elektrik ile çalışan tesisler direncin boyutunu etkileyeceği için elektrotlar kullanılır. Toprağın altına döşenen ve kaçakları kontrol altına alan, direnci kontrol eden sistemler sayesinde olası kazaların da önüne geçilir. Hava koşulları da direnci etkileyen bir diğer unsurdur.

Bir önceki yazımız olan Aktif Paratoner başlıklı makalemizde aktif paratoner hakkında bilgiler verilmektedir.