Aktif Paratoner

Paratoner Nedir?

Paratoner, yıldırım olarak ta bilinen gökyüzündeki elektrik akımının güvenli bir şekilde yer yüzüne indirilmesi için geliştirilmiş olan topraklama sistemidir. Bu sistem fizik kurallarına göre geliştirilmiş olan büyük topraklama sistemidir. Paratoner iletken tellerin ucunda bulunan iyonlar sayesinde bulutların çarpışması sırasında ortaya çıkan elektrik akımını iletken teller aracılığı ile toprağa aktarılmaktadır. Elektrik akımı toprağa aktarıldığında ise nötrleşmekte ve elektrik akımının enerjisi yok olmaktadır. Paratoner yapılarda kullanılan elektrik tesisatı topraklama sistemlerinin çok dağa büyük hali olarak düşünülebilir.

Paratoner Çeşitleri

Paratoner çeşitleri yapılarına ve yıldırımı bertaraf etme özelliklerine göre oluşmaktadır. Bu paratoner çeşitleri şu şekildedir.

Faraday Kafesi Paratoner; metalle kaplanmış olan bölgeye ya da alana dışarıdan elektrik akımının ulaşmasını engelleyen topraklama sistemine sahiptir.

Aktif Paratoner; korunacak olan nesne ya da alanın yarıçapı, ürünün ölçüm değeri ve seviye hesabına göre geliştirilmiş paratoner çeşididir.

Radyoaktif Paratoner; ise yıldırımın oluşturduğu elektrik akımını çubuk kullanarak bertaraf etmeyi amaçlamaktadır.

Burada çubuklar radyum ile kaplanarak etkisinin arttırılması hızlandırıcı eklenerek de verimin artmasının amaçlandığı bir paratoner olmuştur.

Franklin Çubuğu Paratoner; bu paratoner de ise çubuğun ucunda bulunan sivri metallerle yıldırımın etkisini azaltmaktadır. Klasik bir topraklama sistemi olarak kullanılmıştır.

Paratoner Özellikleri ve Gerekliliği

Paratoner koruma alanında bulunan tüm yapı ve daha yüksektedir. Burada amaç gökyüzüne en yakın olması ve bu özelliği ile oluşan akımı ilk olarak çekmesi mümkün olmaktadır. Paratoner aynı zaman içerisinde iletken tel geçmesi ile akımın toprağa aktarılmasını sağlamaktadır.

Etki alanına göre çevresindeki tüm yapı ve canlıları korumaktadır. Yıldırım ciddi sorunlara yol açan ve çoğu zaman ölüm sonuçlarının yaşandığı doğa olayıdır. Ne zaman ve ne şiddette nereye düşeceğini bilmemek ise sürekli bir korumanın gerekliliğini göstermektedir. Bu nedenle de yıldırımsavar olarak bilinen paratoner büyük bir görev üstlenmektedir. Yaşam için güvenlik önlemlerinin en başında yer almaktadır. Doğa olaylarına karşı etkili bir koruma sağlayan özel sistemler olarak hizmet sunmaktadır. Mühendislik hesaplamaları yapılarak planlanan ve uygulanan devasa topraklama sistemi ve elektrik akımı aktarım sistemleri olarak hizmet vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Paratoner Nedir Ne İşe Yarar başlıklı makalemizde Paratoner Kurulum Hizmeti, paratoner nasıl çalışır ve paratoner nedir hakkında bilgiler verilmektedir.