Elektrik Faturamda Ceza Var mı?

Evlere ya da iş yerlerine gelen elektrik faturaları çok sayıda farklı kanundan geçerek kişilere ulaşıyor. Faturalar aynı zamanda resmi belge niteliği taşırlar. Şayet indirimli elektrik alan serbest tüketici değilseniz size gelen tüm faturalar için EPDK tarafından konulan kurallar bulunur. Kişilerin bu anlamda kendilerine ulaşan faturalarda, elektrik faturamda ceza var mı şeklinde kafalarında bir soru işareti olabilir. Bunun için yazıyı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ceza Neden Gelir?

Elektrik faturalarına birkaç sebepten dolayı ceza bedeli yansıtılabilir. Bunun için de kişilerin bu konularda daha bilinçli bir şekilde hareket etmeleri gerekiyor. Bu nedenlerden biri faturanın gününde yatırılmamasından kaynaklanabilir. Eğer sizler de elektrik faturamda ceza var mı şeklinde bir şüpheye düşmek istemiyorsanız, faturalarınızı günü gününe yatırmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Kanuni süre içerisinde gecikme sayısı ve zamanına göre elektriğin karşı tarafça kesilmesi de gündeme gelebilir. Çünkü tedarikçi şirketi böyle bir durumda tüketiciyi kanuni işleme dahil ederek, portföyünden çıkarma hakkını elinde bulundurur.

Elektrik Faturamda Ceza Var mı?

Reaktif Ceza

Faturaya yansıtılabilen bir diğer ceza türü de reaktif cezadır. Bu durum da elektrik faturamda ceza var mı konusuna doğrudan etki etmektedir. Reaktif ceza sistem üzerinden çok akım alınmasından ötürü tüketicilerin ödediği tutardır. Günümüzde elektrik faturasında bazı durumlarda kişilerin karşısına çıkabilir. Tüketim miktarı mevcut ise tüketici doğrudan reaktif cezaya girmiş olur. Bunun en temel sebebi kişinin sistemden fazla yük çekmesinden kaynaklanır. Sistem kompanzasyon panosunda yer alan kompresörler bu sistemden fazla gelen yükü düzenleyemez bundan dolayı da kişi reaktif cezaya girer.

Endüktif Ceza

Elektrik devresi içerisinde hizmet ya da üretim amaçlı kullanılan yüklerin bobin etkisi olarak isim verilen faz kayması neticesinde reaktif güç meydana getirme halinde oluşur. Endüktif yük neticesinde meydana gelen faz kaymasının ardından gerilim fazı, akım fazından daha arka planda kalır. Endüktif cezayı engellemek amacıyla elektrik panolarında kullanılan kapasitörler yükün haline göre anahtarlanarak sisteme eklenir. Eğer sizler de elektrik faturamda ceza var mı şeklinde bir şüpheye düşerseniz aldığınız ceza bu sebeplerden dolayı kaynaklanmış olabilir.

Bir önceki yazımız olan Frako Kompanzasyon Kondansatörü başlıklı makalemizde Frako Kompanzasyon Kondansatörü, Kondansatör Bakımı ve Kondansatör Hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.