Frako Kompanzasyon Kondansatörü

Tesislerde elektrik enerjisinin verimli kullanılması ve enerji maliyetlerinde tasarruf sağlanabilmesi için kompanzasyon sistemleri kullanılmaktadır. Reaktif güç katsayısının düzeltilmesi için kompanzasyon sistemleri kullanılmakta ve kondansatörler ise elektrik enerjisinin kullanıldığı tüm sistemlerde vazgeçilmez bir parçadır. Frako kompanzasyon kondansatörü, güç katsayısının düzeltilmesi, gerilim katlayıcı, devreler arası faz kaydırıcı gibi alanlarda kullanılmaktadır. Kompanzasyon sistemlerinin kurulumlarında kondansatör cihazları en önemli parçalardan birisidir.

Kondansatör Hesabı

Frako kompanzasyon kondansatör sistemin düzenli çalışması için çeşitli hesaplamalar yapılarak kullanılmaktadır. Kompanzasyon karşılama terimi elektrik akımı telafi etme anlamına gelmekte ve ihtiyaç duyulan reaktif gücün karşılanmasını sağlamaktadır. Sistemin düzenli çalışması için tüm hesaplamaların yapılması ve hesaplama değerlerine göre kondansatörleri tipleri belirlemesi yapılır.

Frako Kompanzasyon Kondansatörü

Kondansatör Bakımı

Frako kompanzasyon kondansatör sisteminin düzenli çalışması için bakımın düzenli yapılması gereklidir. Kondansatörler elektrik sistemlerinde en fazla arıza yapan ve elektrik enerji kaybına neden olan bir sistemdir. Bu kayıpları önlemek ve sistem verimliliğini sağlamak için bakımların düzenli yapılması önem taşımaktadır. Kondansatörler genellikle normal şartlarda sorun çıkarmamakta, havasız ve yeterli soğutma sistemi bulunmayan olumsuz ortamlarda daha kolay arızalanabilmektedir. Arızalar meydana geldiğinde elektrik sistemlerinde patlama ve yangın gibi tehlikelerin ortaya çıkmasına neden olabilecektir. Kondansatörlerin arıza yapması aynı zamanda enerji maliyetini yükseltecektir. Koruyucu önlem olarak kondansatörlerin tüm çeşitlerinin yılda en az iki defa periyodik bakımlarının yapılması gerekir. Bakımı yapılan sistem daha düzgün ve verimli çalışacaktır.

Gözle Kontrol

Kondansatör sistemlerinin bakım faaliyetleri önce göz ile kontrol edilerek yapılır. Frako kompanzasyon kondansatör cihazları bakım işlemlerinde renk bozulmaları, ısınma durumları, kararma, şişme, sızıntı gibi durumların olup olmadığı gözle kontrol edilir. Tozlanma ve nemlenme durumlarına göre özel temizleme aparatları ile hassas olarak temizlenir. Kondansatörlerde bağlantı noktalarında oluşan çeşitli partikürler korozyona neden olacak ve elektrik kaçağına neden olabilecektir. Temizlik yapılırken önce elektrik akımı kesilmeli ve temizlik işlemleri tamamlandıktan sonra tekrardan enerji verilmelidir. Enerji verilmeden önce tüm faz ve nötr bağlantı noktalarının yalıtımları gözden geçirilmeli ve kontrol edilmelidir. Bakım yapılırken termal kamera ile ölçüm ve izlemeler yapılır.

Bir önceki yazımız olan Gebze Kompanzasyon Arıza Servisi başlıklı makalemizde Gebze Kompanzasyon Arıza Servisi, Kompanzasyon Arıza ve Kompanzasyon Bakımları hakkında bilgiler verilmektedir.