Abb Kompanzasyon Kontaktörü

Abb Kompanzasyon kontatörü, kondansatör gruplarının anahtarlamasını sağlayan ve kompanzasyon uygulamalarında kullanılan, kontaktör çeşididir.

Kompanzasyon Nedir?

Şebekeden gelen reaktif gücü azaltılması için yapılan işlemdir. Reaktif güç şebekeden gelen aktif gücün yanında daha fazla güç harcanmasına sebep olan güçtür. Kompanzasyon işlemi bu reaktif gücün en düşük hale gelmesini sağlayarak temiz güç barındırılmasını sağlar. Abb Kompanzasyon Kontaktörü kompanzasyon işleminde reaktif gücü yok denecek kadar azaltarak işlemin gerçekleşmesini sağlar.

Abb Kompanzasyon Kontaktörü kompanzasyon işlemlerinde gerekli olan cosQ’nin “1” değerine yaklaşmasını sağlar. Böylece reaktif enerjinin azalması ile temiz enerji dolaşımını artırır. Temiz enerji dolaşımı sayesinde, enerji daha uzak noktalara gidebilir ve gittiği noktalarda daha fazla enerji yükünü taşıyabilir.

Kompanzasyon uygulanmayan şebekelerde gereksiz yani reaktif enerji yoğunluğu artar. Enerjinin taşıyabileceği yük miktarı düşer. Bundan dolayı dağıtım ve üretim sistemleri verimi ve kapasitesi azalır. Aşırı reaktif enerji yüzünden kablolarda çok fazla ısınmalar görülür.

Abb Kompanzasyon Kontaktörü

Kontaktör Nedir?

Bobine elektrik geldiği anda kontaklar içinde kapalı olanları açıp, açık olanları kapatan ve uzaktan kumanda ile kullanılabilen elektromanyetik anahtarlara kontaktör denilir. Yapısında bulunan palet, kontak ve elektromıknatıs bölümlerinin işlevleri birleşince kontaktör çalışır hale gelir. Elektromıknatıs, bobine gelen akımı manyetik alan oluşturmak için kullanır. Palet, bu manyetik alanın etkisini içerisinde bulunan demir nüvenin mıknatıslanmasını sağlamak için kullanır. Böylece içerisinde bulunan yaylar hareket eder.

İki tipten oluşan kontaklar kadminyum, gümüş, demir, molib, bakır, nikel, tungsten ve karbondan yapılmıştır. İçerisinde sabit ve hareketli olmak üzere iki kontak bulunur. Kontağın tipleri normalde açık olan ve normalde kapalı olan kontaklardır.

Abb Kompanzasyon Kontatörü ve Deşarj Direnci

Abb Kompanzasyon Kontaktörü normal kontaktörlerden farklı olarak üzerinde deşarj dirençleri bulundurur. Deşarj direnci başlangıç akımını ve başlangıç anında oluşan ani pik gerilimini emer ve kontaktör ve kondansatörleri korur.

Deşarj direnci sayesinde ilk devreye girdiği zaman akımdan gelen yük Abb Kompanzasyon Kontaktörü üzerine gelmez. Deşarj direnci süzme işlemi yaparak akımın gücünü azaltır. Oluşan nominal akım kontaktörün ana kontakları üzerine geçer.

Bir önceki yazımız olan 100 Kvar Kompanzasyon Panosu Fiyatları başlıklı makalemizde 100 Kvar Kompanzasyon Panosu Fiyatları, kompanzasyon panosu ve reaktif güç rölesi hakkında bilgiler verilmektedir.