50 kvar Kompanzasyon Panosu Fiyatları

İşletmelerde kullanılan elektrik enerji akımlarında akım ile voltaj arasında faz farkı oluşmamaktadır. Ancak kullanım aşamasında endüktif ve kapasitif yükler ortaya çıktığında faz kaymaları yaşanabilmektedir. Kompanzasyon panoları şebekeden çekilecek olan reaktif güç akımını şebekeden çekme yerine bu sistem tarafından üretilmesi için kullanılmaktadır. İşletme durumuna göre 50 kvar kompanzasyon panosu fiyatları, pano ebatlarına göre ortaya çıkmaktadır. İşletmeler için farklı büyüklüklerde kompanzasyon panosu çeşitleri kullanılmaktadır. Binalarda da binada bulunan daire sayısına göre kullanılacak olan elektrik akımı hesaplaması yapılır ve pano tespiti yapılarak, kurulumu gerçekleştirilir.

Kompanzasyon Ne İşe Yarar?

Bir işletmede kompanzasyon panosunun olması o işletmede elektrik enerjisinin daha verimli ve düzenli kullanılmasını sağladığı gibi enerjinin tasarruflu kullanılmasını göstermektedir. 50 kvar kompanzasyon panosu fiyatları ihtiyaç duyulan reaktif güç gerilimine göre kurulması gerekli olan kompanzasyon pano boyutlarına göre hesaplanmaktadır. Kompanzasyon panoları elektrik trafolarından gelen elektrik enerjisini düzenlemekte ve reaktif güç üretimi yaparak bu gücün sisteme iletilmesini sağlayan pano çeşitleri olarak kullanılmaktadır. İşletmelerde en büyük maliyet enerji maliyetidir. Bu maliyeti düşürmek ve elektrik enerjisi kesintisiz olarak düzenli bir şekilde kullanılmasının sağlanması kompanzasyon panoları sayesinde sağlanmaktadır.

50 kvar Kompanzasyon Panosu Fiyatları

Kompanzasyon Sistem Kurulumu

50 kvar kompanzasyon panosu fiyatları sistemin kurulumu öncesinde yapılan çeşitli ölçümlere göre belirlenir. Kompanzasyon panolarının kurulumu iki şekilde yapılabilmektedir. Harici olarak yapılacak olan kompanzasyon panolarında üst bölümü eğimli çatı şeklinde tasarlanır. Harici kompanzasyon panolarında havalandırma panjur sistemleri bulunmamaktadır. Dahili kompanzasyon pano sistemlerinde ise havalandırma için yeterli ölçüde havalandırma panjuru bulunmalıdır. Çok büyük ölçülü panolar için havalandırma sistemleri bulunmalıdır.

Pano Malzemeleri

50 kvar kompanzasyon panosu fiyatları tüm pano içerisinde kullanılacak olan çeşitli malzemelerin marka ve yapılarına göre hesaplanmaktadır. Kompanzasyon panosu malzemeleri arasında, bakır bara, şalter, kontaktör, bağlantı iletkenleri, elektrik sigortaları, voltmetre, kondansatör, ampermetre gibi parçalar bulunmaktadır. Işletmeler tarafından kurulacak olan kompanzasyon panoları için malzemelerin belirlenen tüm standartlara uygun olarak üretilmiş olması önemlidir. Kullanılacak tüm malzemeler seçilirken, ürün üzerinde belirlenen standardı gösteren özel simge ve sembollerin bulunmasına dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Paratoner Kontrolü Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Paratoner Kontrolü, paratoner ölçümü ve topraklama ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.