20 Kvar Kompanzasyon Kondansatörü Fiyatı

Kompanzasyon işlemi, elektrik enerjisini en verimli haliyle kullanmak için geliştirilen bir sistemdir. Kompanzasyon panoları, özellikle endüktüf reaktif güç çeken tesisler için kanunen zorunlu hale getirilmiştir. 20 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı, kompansazyon panosunda bulunan bir parçadır. Bu parça ile havai hatlarda, şalterlerde, iletim hatlarında, tablolarda ve donanım hatlarında meydana gelebilecek kayıplar engellenir.

Kondansatör Nedir?

Kompanzasyon işlemi için büyük öneme sahip olan kondansatör, elektrik donanımlarının olmazsa olmaz parçalarındandır. Kondansatör, iki iletken plaka içerisine yalıtkan bir maddenin yerleştirilmesi ile elde edilir. Elektrik enerjisini depolamakla görevli olan kondansatörler, reaktif gücü kontrol eder ve bilgi kaybını engeller. Yüksek reaktif güç katsayısına maruz kalan tesislerde, kullanılan elektrik enerjisinin yasal sınırın üzerine çıkması, ceza ödemelerine sebep olmaktadır. Bunun engellenmesi ve elektrik donanımının korunması için, 20 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı düzenli testlerinin yapılması gerekir.

20 Kvar Kompanzasyon Kondansatörü Fiyatı

Kondansatör Çeşitleri

20 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı ve elektronik devrelere göre çeşitlenirler. Genel anlamda iki kategoride değerlendirilen kondansatörler, kullanılan yalıtım maddesine göre değişik alt gruplara ayrılırlar.

Sabit kondansatörler: Bu kategorideki kondansatörlerin değerleri üretim sırasında sabit olarak ayarlanmıştır. Kendi içinde dielektrik tiplere ayrılan sabit kondansatörler;

  • Elektrolit kondansatör
  • Smd kâğıtlı kondansatör
  • Mika kondansatör
  • Kâğıtlı kondansatör
  • Seramik kondansatör
  • Mika kağıtlı kondansatör
  • Tantal kondansatör
  • Plastik film kâğıtlı kondansatörler
  • Polyester kondansatörler şeklinde çeşitlilik gösterirler.

Ayarlı kondansatör: Değerleri, asgari ve azami oran üzerinden üretilirler. Bu değerler kullanıcı tarafından gerekli görülen oranlara sabitlenebilir ve bu şekilde devreye entegre edilebilir. Ayarlı kondansatörler, veryabl ve trimer olarak iki türe ayrılır.

Güç Katsayısının Düzeltilmesi

Tesislerde alternatif akım çeken bazı devreler vardır. Bazı aydınlatma elemanları ve elektrik motorları gibi devreler, endüktif özellik gösterebilir. Asıl işi yapan aktif güç olmasına rağmen söz konusu bu devreler aktif güçle beraber reaktif güç de çekerler. Bunun sebebi, yük çekim aşamasında akım-gerilim fazının yüksek olmasından kaynaklanır. Kondansatör, bu akım-gerilim arasında oluşan güç katsayısını dengeler. 20 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı uygun olmakla beraber işlevleri de oldukça önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan SVC Endüktif Güç Kontrol Rölesi başlıklı makalemizde reaktif güç kontrol dengesi, Statik Var Kompanzasyonu ve SVC Endüktif Güç Kontrol Rölesi hakkında bilgiler verilmektedir.