12 Kademeli Kompanzasyon Panosu

Günümüzde kullanım alanı oldukça genişleyen elektrik enerjisi, sanayi sektörünün de vazgeçilmez enerji kaynağıdır. Bu kadar yoğun kullanılması ile beraber yüksek verimli ve düşük maliyetli kullanım da önemlidir. Özellikle endüstriyel işletmeler için bu durum, 12 kademeli kompanzasyon panosu işlemini gerekli kılmaktadır.

Kompanzasyon Nedir?

Elektrik dağıtım hatlarından gelen enerjinin şebekeye aşırı yük bindirmesi sonucu, reaktif güç tarafından kayıplar yaşanır. Kompanzasyon işlemi ile akım ve gerilim arasındaki faz oranı aşağı çekilir. Bu şekilde şebeke üzerindeki sistemlerin sebep olduğu reaktif güç dengelenir. 12 kademeli kompanzasyon panosu kullanılan enerji miktarını düşürerek, fatura ödemelerinde tasarruf sağlar.

12 Kademeli Kompanzasyon Panosu

Kompanzasyon Panosunun Önemi

Elektrik enerjisinin üretim aşamasından tüketiciye varana kadar en az kayıpla taşınması gerekmektedir. Elektrik sistemlerinde iş yapan güç aktif güçtür. Ancak şebekeye bağlı bazı alıcılar manyetik alan oluşturarak şebeke üzerinden reaktif güç çekerler. Bu reaktif güç, transformatör sisteminde, enerji hatlarında, kablolarda gereksiz kayıplara sebep olur. Bu durum yüksek tutarlı fatura ödemelerine yol açar. 12 kademeli kompanzasyon panosu, reaktif gücün oluşturduğu kayıpları önler ve gereksiz ödemeleri engeller. Kompanzasyon yapılmayan tesislerde, kablo ve hatlar akım-gerilim fazı yüksek olur, şebekede güç kaybı oluşur.

Kompanzasyon Sistemlerinin Bakımı

Belli güç katsayısına ulaşan tesislerde, elektrik-elektronik donanımın korunması ve enerji kullanımında belirlenmiş yasal sınırın aşılması sonucu ceza ödemelerinin önlenmesi için 12 kademeli kompanzasyon panosu bakımlarının periyodik olarak yapılması gerekir. Bakım işlemlerinde, herhangi bir yerde arıza olup olmadığı gerekli testler yapılarak belirlenmektedir. İleride arızalanmalara yol açabilen kararmış veya ısınmış komponetler, sızıntı yapan kondansatörler tespit edilir. Vakumlu süpürge ile tüm toz ve kirlerden arındırılır.

Faz-faz ve faz-nötr bağlantı noktalarındaki yalıtım ekipmanı kontrol edilerek, kondansatör sistemine enerji verilir. Tüm fazlardan geçen akım ölçülür ve kaydı tutulur. Bu kayıtlar bir önceki ölçümler ile karşılaştırılarak değerler arası sapma olup olmadığı belirlenir.

Güç faktörü ve güç analizöründe akım ve gerilim ölçümleri yapılır. Ölçüm esnasında kondansatörlerde gerilim olmamasına dikkat edilmelidir.

Faz-faz ve faz-nötr arasındaki bağlantılarda gerilim kesilerek, kondansatör bank kapasitans ölçümleri yapılır.

Bir önceki yazımız olan 50 kvar Kompanzasyon Panosu Fiyatları başlıklı makalemizde 50 kvar Kompanzasyon Panosu Fiyatları, Kompanzasyon Ne İşe Yarar ve Kompanzasyon Sistem Kurulumu hakkında bilgiler verilmektedir.