Günümüzde üretim tesislerinin artması, beraberinde birçok sorumluluğu da beraberinde getirmiş ve artan enerji ihtiyacı neticesinde özellikle elektrik enerjisi başta olmak üzere güvenli enerji kullanımını gündeme getirmiştir. Güvenli elektrik enerjisinin kullanımının en temelinde ise insan faktörünün yoğun olarak bulunduğu üretim tesisleri, fabrikalar vb. alanlarda düzenli periyotlarla topraklama raporunun ilgili kuruluşlarca kontrol edilmesine vesile olmuştur.

Devlet tarafından onaylı bağımsız kuruluşlarca ölçümlenen topraklama raporu bir takım teknik inceleme ve kontrollerin sağlanması sonrasında yetkilendirilmiş elektrik mühendisleri tarafından verilmektedir. Topraklama raporu hazırlanırken bir takım kanun ve yönetmelikler baz alınarak beraberinde teknik şartnameye uygun cihaz ve ekipmanlarının, ölçüm sonuçları ile birlikte raporda yer alması önemlidir.

Konumuzda fikir vermesi adına paylaşacağımız örnek topraklama raporu size bu işlemi yapacak firmaların ne gibi aşamalarda kontrol yapacağı hakkında bilgi verecek ve ön hazırlık yapmanızda küçük de olsa katkı sağlayacaktır. Aşağıda göreceğiniz topraklama raporu örneğini incelerken merak ettiğiniz açıklamaları ilgili sayfaların sonunda bulabilirsiniz.

Buradaki bağlantıya tıklayarak topraklama raporu örneğine göz atabilirsiniz: Topraklama-Raporu-Ornegi

Bir önceki yazımız olan Topraklama Ölçümü Raporu başlıklı makalemizde işletme topraklama ölçümü raporu, istanbul topraklama ölçümü ve izmit topraklama ölçümü raporu hakkında bilgiler verilmektedir.