Topraklama Nedir?

Topraklama, elektrik tesisatı döşenirken bu tesisatta yer alması gereken ve kaçak elektriğin toprağa aktarılmasını sağlayan bir mekanizmadır. Etkili ve sağlıklı bir şekilde çalışacak olan elektrik tesisatının son derece önemli bir parçasıdır. Bu mekanizmada kullanılan iletken ile oluşacak bir elektrik kaçağının toprağa verilmesi temeline dayanmaktadır. Nötr ve faz hattı olarak bilinen iki kablo elektriğin kullanılmasını ve cihazların çalışmasını sağlamaktadır. Cihazların çalışması için bu iki hattın olması yeterlidir. Ancak olası bir kaçak halinde hem insanların hem de cihazların güvenliği için topraklama hattının çekilmesi gerekmektedir. Zorunlu bir ihtiyaç olan topraklamanın doğru ve etkili bir şekilde yapılması sonucunda olası bir elektrik kaçağının bertaraf edilmesi mümkün olacaktır. Koruma topraklaması, işletme topraklaması ve fonksiyon topraklaması olarak 3 çeşit topraklama türü vardır.

Topraklama Nasıl Yapılır?

topraklama nasıl yapılır ? Topraklama belirli bir standarta göre ve mühendislik hesaplamaları ile yapılmalıdır. Ancak bu şekilde yapılan bir topraklama sağlıklı bir şekilde çalışan elektrik tesisatının kurulmasını sağlayacaktır. Topraklama ile oluşan kaçak elektrik akımının direncini azaltmak ve bu boşalma işleminde meydana gelen akımın toprağa aktarmak amaçlanmaktadır. Bunun için de çeşitli topraklama tesisatı yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar ise;

  • Kaz ayağı şeklinde olan topraklama tesisatı,
  • Çubuk elektrotla oluşturulan topraklama tesisatı,
  • Şerit elektrot kullanılarak yapılan topraklama tesisatı,
  • Metal elektrotlar kullanılarak yapılan topraklama tesisatı,

Tesisatların uygulaması da oldukça dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Böylece toprağa geçiş direncinin olması gerektiği gibi 10 ohm olması da mümkün olmaktadır. Amaç ise bu değerden daha az bir direnç değerini elde ederek elektriğin en sağlıklı şekilde kullanılmasıdır.

topraklama nasıl yapılır

Topraklama Neden Önemli?

Elektrik büyük bir buluş olarak yaşama dahil edilmiştir. Ancak doğru kullanılmaması sonucunda hayati sonuçlar doğurabilmektedir. Elektriğin evlerde ve diğer yaşam alanlarında kullanılması sırasında oluşan kaçaklar hem insanların hem de diğer canlıların ölümüne neden olmaktadır. Kaçakların toprağa aktarılması işlemi olan topraklama tesisatı ise bu durumda yaşamı kurtarmaktadır. Güvenlik için topraklama tesisatı önemli bir ihtiyaçtan çok zorunlu bir işlemdir. Bu nedenle de büyük bir titizlik ve profesyonellik çerçevesinde uygulanması gereken tesisat türü olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }