Sakarya Kompanzasyon Montajı Kurulumu

Elektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisinin santrallerden ihtiyaç duyulan kullanım alanlarına iletilmesi ve dağıtılması süreci boyunca alıcı olan kuruluşlara elektrik enerjisinde herhangi bir azalma olmaksızın iletilmesi gerekir. Ancak sanayileşmenin hızla artış gösterdiği günümüzde fabrikalarda kullanılan elektrikli makineler ve bu makinelerin motorları çalışma prensiplerine bağlı olarak bağlandıkları elektrik şebekesine reaktif güç verirler.

Bu durum yüksek enerji ihtiyacı olan sanayi tesisleri ile konutların ihtiyacı olan elektrik enerjisinin aktarımında çeşitli sorunlara sebep olur. Sakarya kompanzasyon montajı kurulumu yapan firmalar elektrik enerjisinin yüksek voltajda kullanılması sonucu ortaya çıkan reaktif gücün önlenmesi için kondansatörler kullanırlar.

Sakarya Kompanzasyon Montajı Kurulumu

Kompanzasyon Neden Önemlidir?

Normal şartlarda akım ve voltaj arasında faz farkı oluşmaz. Ancak reaktif güç oluşursa faz farkı oluşur. Elektrikli makinelerin çalışması esnasında oluşan manyetik alan nedeni ile akım sinyalinde voltaj sinyaline göre yaklaşık doksan derecelik bir faz farkı oluşur. Oluşan bu faz farkından dolayı aktif güç devrelerinde azalma meydana gelir ve elektrik şebekelerinde verimliliğin düşmesine neden olur.

Sakarya kompanzasyon montajı kurulumu firmaları elektrik tüketim oranın yüksek olduğu kurumlardan reaktif güç kullanım oranını ibraz etmesini isterler. Kompanzasyon montajı sayesinde kurumların aktif güç seviyesi ve verim oranları yükseltilerek reaktif güç kullanımından doğan bedelin ödemesi ortadan kalkar. Kondansatörler tarafından yapılan işlemler bütününe kompanzasyon denir.

Kompanzasyon Panosu Evlerde Kullanılır mı?

Kompanzasyon panosu sanayi tesisleri gibi büyük işletmelerde kullanılan bir sistemdir. Sakarya kompanzasyon montajı kurulumu firmaları şebekelerden çekilen enerji tüketimine sınırlama getirmiştir. Kullanılan reaktif güç sınırlama getirilen kwatt değerinin üzerinde ise ücretlendirilir. Evlerde kullanılan reaktif güç sanayi alanlarında kullanılan reaktif güç harcamalarına göre daha azdır. Bu yüzden kompanzasyon sistemlerine evlerde gerek duyulmaz.

Sakarya Kompanzasyon Montajı Kurulumu

Kompanzasyon Panosu Malzemeleri Nelerdir?

Kompanzasyon kurulumunda kullanılan malzemeler bir hayli çeşitlidir. Bunların başında sistemin ana mekanizması olan kondansatörler gelir. Bunun yanında akım trafoları, şalterler, iletken çubuklar ve bara adı verilen cihazlar kullanılır. Baralar kullanılan kompanzasyon çeşitlerine göre kırmızı, yeşil ve sarı renklerden oluşur. Saf iletken bakırdan elde edilen baraların kullanımı yasalarla belirlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.