Reaktif ceza oranlarından bahsetmeden önce reaktif ceza nedir , hangi koşullarda bu ceza ile karşılaşırız , ödemezsek ne gibi sorunlar ile yüzleşiriz bunlardan bahsetmekte fayda var. Reaktif ceza nedir ; Elektrik piyasası müşteri hizmetleri yönetmeliği 5. bölüm madde 16 baz alınarak kurulu gücün 50 kVA nın altında bulunan müşteriler için çektikleri aktif gücün %33 ünü  aşan endüktif reaktif güç kullanımı %20’sini Aşan durumda sisteme kapasitif reaktif enerji sağlamaları 50 kilo Volt amper üzeri kullanıcılarda ise aktif gücün %20’sinin endüktif reaktif güç tüketimi %15’ini aşacak şekilde sisteme kapasitif reaktif enerji çekmeleri durumunda reaktif güç bedeli ödemekle sorumludurlar. Bu sebep ile reaktif güç kullanımının sınırları aşılması halinde reaktif güç kullanımının bedeli devreye sokulmalıdır.

Reaktif güç bedelinden muaf olmak için müşterilerin çektikleri yüke uygun güçte kompanzasyon panosu edinmeleri kendi maddi çıkarları için önemli bir husustur. Kompanzasyon her ay gelecek olan reaktif ceza ücretinden çok daha uygun bir fiyata satın alınabilir ve uzun kullanımda maliyeti çok daha düşük olmaktadır.

Başka bir açıdan bakacak olursak müsait şekilde kompanzasyon yapılmasının yanı sıra tüketim yüzdelerinin sürekli takip edilmesi çok mühim bir durumdur çünkü kompanzasyon sistemindeki parçaların her birinin kişisel bir ömrü bulunmaktadır.

Bu tarz durumlarda endüktif ve kapasitif gücün açılımı ile karşılaşılabilir ve bu durum bizlerin faturasına reaktif güç kullanım bedeli olarak ayriyetten yansımakta ve faturayı kabartmaktadır.

Sadede gelecek olursak reaktif güç bedeli cezası ödememek ve maddi açıdan oluşabilecek zararlardan kurtulmak için kompanzasyon sistemi kurdurmak en gerekli yöntemdir. Yapılan kompanzasyon sisteminin sağlığı parça güvenliği ve garantisi ise kompanzasyonun bakımı takibi ile mümkün hale gelmektedir.

Tedaş Reaktif Güç Kompanzasyon Ceza Oranları şu şekildedir ;

 • Konut, villa, mesken için abonelerde sözleşme gücüne uygun sayaç takılır, reaktif ve kapasitif ceza uygulanmaz.
  • İşletmelerde Sözleşme gücü , 9 kW sonrası için reaktif, kapasitif ölçen kombi elektrik sayacı kullanımı zorunludur.
  Sayaç takılmadığı taktirde % 90 reaktif kullandığı varsayılarak elektrik fatura bedeline eklenerek tahsil edilir.
  • İşletmelerde Sözleşme gücü 9 kW sonrası için Kompanzasyon sistemini zorunlu olması haline getirir .
  • İşletmelerde Sözleşme gücü 9 kW – 29,9 kW arası %33 reaktif sınır, %20 kapasitif sınırı aştığı zaman ceza uygulaması yapılır.
  • İşletmelerde Sözleşme gücü 30 kW üstü %20 reaktif sınır, %15 kapasitif sınırı aştığı zaman ceza uygulaması yapılır.

Elektrik faturalarınızı düzenli olarak kontrol etmelisiniz elektrik faturalarındaki ceza içerikli ödemelerin genellikle farkına varmayız aktif harcama sanarak reaktif kullanımdan ötürü fazla fatura parası ödenir. Tesisimizde ki kompanzasyon sisteminin aktif ve çalışır olarak takip edilmesi aynı zamanda periyodik bakımının yapılması gereklidir aksi takdirde oluşabilecek negatif durumlar daha fazla elektrik faturası ödenmesi kaçınılmaz olur.
Kompanzasyon sistemini de aynı şekilde düzenli olarak kontrol etmelisiniz istenilen aktif reaktif güç dengesini oluşturabilmek için kontaktörler kondansatörler sigortalar ve röleden oluşan bu kompanzasyon panosunun dizayn etmeli ve tesisatta uygun şekilde montajlamalısınız.

Reaktif ve kapasitif cezalar tesislerin kompanzasyon panolarına gereken bakımın yapılmamasından ötürü ve en önemlisi ise tesis büyüdükçe geliştikçe kompanzasyon panosunun küçük kalması ve gerekli büyüklüğe ulaşamamasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bunun çözümü ise çok basit kompanzasyon panosunun yeniden şekillendirilmesi gerekmektedir reaktif güç rölesinin normal gösterdiği durumda iken bile sayaçlarda farklı bir durum olup olmamasının kontrolünü yapmak gerekir.

Eğer bir sorun teşkil eden durum oluşursa dengesiz tüketim ya da yanlış bağlantı olup olmadığı o anda tespit edilip onarılmalıdır.

Bu şekilde cezaları minumuma indirerek hem sağlıklı hemde verimli enerji kullanmış olursunuz .

Bir önceki yazımız olan Kompanzasyon Panosu Bakımı başlıklı makalemizde kompanzasyon bakımı, kompanzasyon bakımı fiyatları ve kompanzasyon bakımı gebze hakkında bilgiler verilmektedir.