Kaçak akımların önüne kaçak akım rölesi ile geçebiliriz çoğu zaman panoya takılır ancak uygun bir şekilde çalışıp çalışmadığı hakkında bir sonuca varmamız mümkün olmayabilir. Bazı işyerlerinde sadece kritik noktalarda kaçak akım rölesininbağlantısı yapılıp diğer noktalara bağlanmamakta hatta ve hatta bazılarında ne yazık ki bu röleyi sadece panoya göstermelik şekilde takarak bağlantıları bile yapılmamaktadır.

Bu gibi durumlarda sadece paranın içine bakarak anlamamız mümkün olmamaktadır Bu yüzden pratik bir test yaparak sonuca ulaşabiliriz.

Sadece üzerindeki test tuşuna basmanız yeterli olur mu?

Kaçak akım rölesinin üzerinde bulunan test butonuna basmanız bu kaçak akım rölesinin düzgün çalıştığı ve sıradan bir kaçak akım da atacağı anlamına gelmemektedir.

Test butonu kaçak akım rölesinin mekanik şekilde çalışıp çalışmadığını bizlere sunar burada yapacağımız test kaçak akım rölesinin tesisata uygun şekilde bağlanıp bağlanmadı ve aktif bir şekilde çalışıp çalışmadığını ilgilendirir.

Kaçak akım rölesi ne tesisata bağlamada direkt enerji vermeniz halinde dahi test butonuna bastığınızda atma yapar.

Bu testin mantığı kaçak akım rölesini test etmek amacıyla kendimiz bir kaçak akım oluşturmamız gerekmektedir normal işletme yolunun içerisinde dönen akımın olmaması gereken iletkenin kısımlarına çeşitli nedenlerle geçmesi şartıyla kaçak akım oluşmaktadır.

Oluşturacağınız basit bir düzenek ile faz-toprak arasında bir kaçak akım hazırlayacağız. Eğer ki kaçak akım role miyiz düzgün bir şekilde bağlanmış ve aktif olarak çalışıyorsa kaçak akım rölesi devrenin elektriğini kesecektir devrenin kesilmemesi durumunda kaçak akım rölesinin düzgün çalışmadığını anlayabiliriz.

Test için gereken malzemeler;

Yapılacak basit ve maliyetsiz bir test için 70 watt değerinde bir ampul ile basit bir düzenek hazırlamanız kâfi olacaktır.

Burada kullanacağınız ampul önemli bir yer teşkil etmektedir ampul floresan ve benzeri olmaması akkor ampul olması gereklidir.

70 watt ampul normal 220 volt şehir geriliminde yaklaşık olarak 32 mili amper akım geçer bu değer bizlere kaçak akım rölesinin test etmemiz için yeterli olacaktır.

Testin yapılışı bu şekilde uygulanır;

Bahsettiğimiz gibi testin amacı kaçak akım rölesinin aktif ve doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını ölçmektir bazen kaçak akım rölesinin gereksiz yere panoya monte edilip ancak kablolarının bağlanmadı gibi durumlar ile karşılaşabiliriz.

Bu gibi durumlarda bahsettiğimiz düzenek ile yaklaşık olarak 32 mile amper değerinde bir kaçak akım oluşturarak yarattığımız sistemi test etmemiz mümkün olur.

Eğer kaçak akım rölesi düzgün bir şekilde alındıysa zaten 30 mili amper değerinde açma yaparak elektriği orada kesecektir.

Testi yapmadan daha önce basit bir iki şeyi bilmemiz gerekmektedir elektrik akımı Faz ile nötr arasında gidip gelmektedir fazdan giden akım nötr kısmına gelir ve devre bu şekilde tamamlanır.

Böylece elektrik akımı devreye tamamlanmış ve elektrik ekipmanını çalışmış olur.

Bu testi gerçekleştirmek için düzeneyimizin bir ucunu faz kısmına diğerini ise toprağa değdirmek yeterli olacaktır.

Böylece fazdan çıkan akım toprağa aktarılacak ve yaklaşık 32 mili amper değerinde bir kaçak akım oluşacaktır.

Eğer kaçak akım rölesi aktif ve düzgün bir şekilde çalışıyorsa devreyi kesecek ve ampul bu sayede sönecektir ancak kaçak akım atmaz ve ampul sönmez ise bunun iki tane anlamı vardır ya kaçak akım rölesi daha yüksek değerlere kesecek şekilde ayarlanmıştır ya da test ettiğiniz prize kaçak akım rölesi düzgün bir şekilde bağlanmamıştır.

Bu testi prizinizin birkaç çıkışında yaparak kaçak akım rölenizin aktif ve düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz testi mümkün olduğu kadar elektrik konusunda bilgili ve usta kişilerin yardımıyla yapılması ve yapılırken yalıtkan bir malzemenin üzerinde gerekli önlemler alınarak gerçekleştirilmesi son derece önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde istanbul topraklama ölçümü raporu, izmit topraklama ölçümü raporu ve sakarya topraklama ölçümü raporu hakkında bilgiler verilmektedir.