Gebze Trafo İşletmenliği

Trafo işletmenliğinin esasları ”yüksek gerilim işletme tesis sorumluluğu” yönetmeliği ile açıklanan esaslar doğrultusunda Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından belirlenmiştir. EMO tarafından verilen işletmenlik belgesine sahip olan elektrik mühendisleri trafo işletmenliği yapabilirler. Bu kişilere trafo müşaviri de denmektedir.

SMM yetki belgesi olarak anılan belge sayesinde elektrik mühendisleri yüksek gerilim ile çalışan işletmelerde trafo sahibi işletmelerin trafolarını kendi üstüne kaydettirebilirler. Gebze trafo işletmenliği konusunda kendi mühendisinizin bu yetki belgesine sahipliği yoksa serbest çalışan yetki belgeli bir mühendisten işletmenlik hizmetini alabilirsiniz.

Yüksek Gerilim İşletmeni İş Tanımı

Yüksek gerilim altında trafo kullanan işletmelerin en büyük sıkıntısı trafoda arıza olması halinde ortaya çıkabilecek sorunlarla uğraşmaktır. Bu tip işletmelerde elektrik enerjisinin kesintisiz kullanılabilmesi ve trafoda arıza oluştuğu zaman anında müdahale edilerek sorunun giderilmesi büyük önem arz eder. Gebze trafo işletmenliği görevini yürüten mühendis, herhangi bir sorun olması halinde arızanın tespiti için gerekli manevrayı yapmaya yetkili tek kişidir. İşletmen gerektiğinde elektrik iletimi yapan kurumla trafo sahibi kurum arasındaki yazışmaları da yönetir.

Gebze Trafo İşletmenliği

Trafo İşletmeninin Görev Sıralaması

Yüksek gerilim olarak tabir edilen değer 1000 V üzerindeki gerilim değerleri için kullanılan bir tanımlamadır. Gebze trafo işletmenliği bu gerilim altında oluşan ya da oluşabilecek sorunlarda çalışmak bir diğer adıyla trafoda manevra yapmakla sorumludur. İşletmede manevracı yetki belgesine sahip bir çalışan bulunuyorsa eğer işletmen talimatlar ile manevracıyı yönlendirir. Aksi takdirde arıza esnasında trafoya işletmenden başka kimsenin girme yetkisi yoktur. İşletmen sırasıyla arıza riskini minimuma indirebilmek için trafo tesisinde şunları kontrol eder.

  1. Trafonun akım ve gerilim bobinleri
  2. Yağ seviyesi kontrolü
  3. Kesiciler
  4. Kablo bağlantı başlıkları
  5. Trafonun ısı durumu

Ayrıca işletmen tesiste bulunan iş güvenliği ekipmanlarının kontrolünden de sorumludur. Yüksek gerilim kontrol kalemi, eldiveni, sehpa, manevra talimatları gibi malzemelerin kontrolü işletmenin sorumluluğundadır. Ayrıca işletmen manevra elemanı belgeli elamanlara gerekli eğitimleri de vermekle yükümlüdür.

Maaşlı Olarak Bir İş Yerinde Çalışırken Serbest İşletmenlik Yapılabilir mi?

Trafo işletmenliği belgesine sahip olan mühendisler eğer kendi çalıştıkları iş yerinde yüksek gerilim işletmenliği pozisyonu varsa işletmenin trafosunu üzerlerine kaydettirebilirler. Bunun dışında maaşlı çalışan oldukları için başka işletmelere ait trafolara işletmenlik yapamazlar.

Bir önceki yazımız olan Gebze Topraklama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

] }