Gebze Kompanzasyon Malzemeleri

Kompanzasyon panosunun kullanımı, işletmeler için bir gereklilik olmakla beraber, pano içerisindeki malzemelerin bir araya getirilme şekli de verim artırımı konusunda işletmeler için önem taşır.

Kompanzasyon Panosu Nedir?

Kompanzasyon panosu, işletmenin güç katsayısını uygun değerlerde tutma ve istikrar kazandırmak için birtakım cihazların bulunduğu panodur. Hammaddesi galvanisten oluşur ve genellikle demir fosfat, epoksi polyester toz boya ile kaplanarak imal edilir.

Gebze Kompanzasyon Malzemeleri

Gebze Kompanzasyon Pano Malzemeleri Nelerdir?

Gebze kompanzasyon malzemeleri; bağlantı iletkenleri, baralar, şalterler, akım trafoları, ampermetre, sigortalar, kondansatörler, voltmetre komitatörü, kontaktörler, kosinüsfimetre, regler (reaktif göç kontrol rölesi) vb. teçhizat bulunmaktadır.

Baralar: Aynı frekansta ve gerilimdeki elektrik enerjisini toplayarak dağıtır ve üretilen enerjinin şalt sahasındaki cihazlara iletimini sağlar. Toprak iletkeni ve nötr iletken diye de bilinen baralar, kompanzasyon panosu içindeki teçhizat ve malzemeler arasında irtibat oluşturur. Bara maddesi, bazı panolarda kırmızı, sarı ve yeşil renkte görülebilir. Yasal teknik şartname kapsamında, 100 amper ve üzeri akımlarda kullanımı zorunlu olan baralar, bakırdan elde edilen iletken bir maddedir.

İletkenler: Kompanzasyon panoları içerisinde kondansatör, otomat, şönt reaktörü, endüktif yük sürücü ve kontaktör gibi tüm teçhizat arasında irtibat sağlar ve bağlantı kurar. İşletmeler için zorunluluğu olan iletkenler enya yahut enyaf niteliği taşıyan, en az 2,5 milimetre kalınlığında bakır kablolardır. Enerji akımını diğer alanlara ulaştıran iletkenlerin kompanzasyon panosunda oldukça önemli bir göreve sahiptir.

Şalter: Kompanzasyon panolarında elektrik akımının ve enerjinin açılması ve kesilmesinde kullanılır. Farklı niteliklere sahip şalterler olmasına rağmen panoda ekseriyetle Termik Manyetik Şalter (TMŞ) kullanılır. Uzun ömürlü ve verimli bir şekilde kullanılması için işletmelerin güç akımına uygun bir seçim yapmaları gerekir.

Akım Trafosu: Devreden geçen primer akımın gerekli seviyeye düşürülmesi, bu akımla birlikte sekonder devreye bağlı reaktif güç kontrolü, multi metreye, ampermetreye kompanzasyon panosunda varsa kosinüsfimetreye dönüştürülmesinde kullanılır.

Kondansatör: Metal iki levha arasına yalıtkan madde konularak elde edilen, elektrik enerjisini depolamakla görevli elektronik devre elemanıdır. Kondansatör kullanımı panodaki levhaların daha verimli çalışması adına önemli yere sahiptir.

 

Bir önceki yazımız olan Gebze Elektrik Ölçümü başlıklı makalemizde Elektrik ölçümleri, Elektrik Ölçümü Çeşitleri ve Gebze Elektrik Ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.