Topraklama Ölçümü İstanbul

Bakır çubuklar ve levhalar yardımı ile yapılan topraklama ölçümünde, iletkenler toprağa gömülür. İletkenlerin temas alanına göre de bir geçiş direnci oluşur. Bu direnç, topraklama direnci olarak adlandırılır. Ölçümün yapılması, olası kaçakların yaşanmaması ve insan hayatını tehdit edecek tehlikelerin doğmaması için oldukça önemlidir. Elektrikli cihazlar kullanılmaya başlanmadan evvel, bina ve tesisler kurulmadan evvel ölçüm yapılır. Topraklama ölçümü İstanbul ve bütün illerde uzmanlar tarafından yapılabilmektedir.

Topraklama Ölçümü

Topraklama ölçümü yaygın olarak megerler ile gerçekleştirilir. Bu cihaz ile yapılan ölçümde yüksek frekans kullanılır, bu frekans gerilim dalgalarını kullanarak toprak geçiş direncini hesaplar. Ardından değer ekranda görülür. Topraklama ölçümü yapılırken topraklama direnç değerini veren multimetre cihazı kullanılmamalıdır. Ancak ölçümün avometre ile yapıldığı durumlar da vardır. Önemli olan cihazların doğru kullanılması, ölçümün elektrik eğitimi almış biri tarafından yapılması ve megerle ölçüm yapılacaksa toprağın nemli olmasına dikkat edilmesidir. Topraklama ölçümü sonrasında bir de rapor hazırlanmaktadır. Peki topraklama ne anlama gelmektedir?

Topraklama Sisteminin Kontrolü

Elektrik kullanarak çalışan araçlarda, araçların yük taşımayan metal bölümleri iletken kullanılarak toprakla birleştirilir. Bu işleme de topraklama işlemi denilir. Böylece elektrik çarpması gibi vakaların da önüne geçilir. Ölçüm yapılırken EMO’nun ve TSE’nin belirlediği standartlar kullanılır. Topraklama tesisatının düzenli olarak kontrol edilmesi ve yılda 2 defa ölçümlerinin yapılması gerekir. Sabit olmayan ekipmanlarda 6 ayda bir yapılan kontrol, sabit cihazlarda yılda 1 kez yapılır. Ölçümde düşük bir değerin elde edilmesi gerekir. Bu değer de temel topraklamalarda, bunun yanı sıra T-N sistemleri kullanıldığında elde edilir. Kontroller sırasında gözle kontrolün yanı sıra artık akım koruma düzeni, yani RCD kontrolü de yapılır, çevrim empedası kontrol edilir, yalıtım direnci ölçülür ve topraklama direncine bakılır.

Ülkemizin her ilinde topraklama ölçümünü en yüksek kalitede yapan firmalar vardır. Topraklama ölçümü İstanbul ilinde de yaygın olarak yapılan bir ölçümdür. Ölçümde, alanında uzman, gerekli sertifikalara sahip firmalardan destek alınmalı, Elektrik Tesisleri Topraklama Yönetmeliğine uygun olarak muayenelerin ve kontrollerin yapılacağına emin olunmalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ölçü Aleti ile Topraklama Ölçümü başlıklı makalemizde ampermetre ile topraklama ölçümü, avometre ile topraklama ölçülmesi ve nötr toprak arası gerilim hakkında bilgiler verilmektedir.