Topraklama, herhangi bir ekipman noktasının toprağa elektrik bağlantısı olan kasıtlı bağlantıdır. Tanıma göre, topraklama, elektrik çarpması olasılığının tehlikeli sonuçlarına karşı güvenilir koruma sağlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, dünya bir asimetrik vibratörün kollarından biri olarak bir akım borusu kullanılır. Topraklama, doğrudan topraklama iletkeni sağlayan, topraklama döngüsünden oluşur. Direnç açısından zeminin en istenmeyen değişimi kayalık topraklardır. Toprak döngüsünü bulmanın en iyi yolu killi topraklardır. Topraklama nasıl yapılır sorusunun yanıtını aşağıdaki maddelerle verilmektedir.

Nasıl Yapılır?

Özel bir evde topraklama uygulamak için bir toprak döngüsü oluşturup kurmanız gerekecektir. Özel bir ev için zemin döngüsü, dikey topraklama iletkenlerinden oluşacaktır. Topraklama cihazları, yatay olarak aynı bölgelerle birbirine bağlanır. Devre elektrik panosuna bağlanır. Topraklama böyle yapılır. Dünya, diğer sistemler gibi, düzgün çalışması mümkün olmayan etkileşimler olmaksızın bazı unsurlardan oluşur.

Topraklama Nasıl Yapılır?

Topraklama malzemeleri; dikey topraklama anahtarları, topraklama şeritleri veya iletkenleridir. Topraklama bir kalite değeridir ve toprak anahtarının direncine bağlıdır. Toprak elektrotlarının alanını artırarak toprak miktarı azaltılabilir, böylece toprak direncini azaltabilir.

Dikey topraklama anahtarları, 50x50x5 mm ölçülerinde çelik açılar olabilir. Bu malzemelerin seçimi ve topraklama anahtarlarının boyutu resmi belgesi ile düzenlenmiştir. Bileşenlerin yer anahtarları olarak kullanılması kabul edilemez çünkü donatının kavisli dış tabakası boyunca mevcut dağılımı ihlal edilir.

Güvenli Çalışma

Topraklama, ev aletlerinin güvenli çalışmasını garanti eder. Ayrıca, elektrikli ocak veya çamaşır makinası varsa dikkatli davranılmalıdır. İkinci bir ev aletinin arızalanması, feci sonuçlara yol açabilir. Eğer topraksız bir evde yaşıyorsanız, o zaman bu durum tehlikeli bir durum yaratır. Ancak topraklama elektrik çarpmasından önemli ölçüde korumanıza izin verir.

Güç kaynağı 380 V şebekesinden geliyorsa, topraklamanız gerekir. Bu durum evde yaşayan herkesin kendini güvende hissetmesine izin verecektir. Elektrik çarpması çok tehlikeli bir durumdur. Acil yardım alınmalı ve ilk müdahale hemen yapılmalıdır. Elektrik çarpması engellenmesi için topraklama sistemi yapılır.

Neden Bir toprak Döngüsüne İhtiyacınız Var?

İnsanın %70’i sudan oluşmaktadır. Bu yüzden elektrik çarpması bize ciddi zararlar verebilir. İç organlar büyük hasarlara neden olur. Bu nedenle, kurbanı bir enerji kaynağından hızla uzaklaştırmak son derece önemlidir. En kötü durumda, bir elektrik çarpmasından sonra, kalp durur. Bu yüzden topraklama şarttır. Aynı zamanda topraklama ölçümü de yapılmalıdır.

Topraklama Nasıl Yapılır?

Topraklama Ölçümü

Toprak döngüsü kurulduktan sonra, uygun ölçümleri yapmanız gerekecektir. Denenecek ilk şey direnç. Düzenleyici göstergelere bakmaktır. Topraklama ölçümü 220 V şebeke – direnç 30 Ohm içinde olmalıdır. Şebeke 380 V – Direnç 5-10 Ohm’dur. Nadir toprak kayalarda örneğin, kayalık – 100 Ohm olmalıdır. En kaliteli topraklama devresi 380 V ızgarada olmalıdır. Üç fazlı kablo topraklamasının bulunması zorunludur.

Topraklama ölçümü değeri, topraklama elektrotunun derinliğidir. Ayrıca, toprak nem direnci ve boru hatları sayısı yeterli olmalıdır. Evin çevresine bir taslak oluşturmak daha iyidir. Böyle bir seçenek yoksa kuzey tarafını seçebilirsiniz. Toprak neminin en yüksek olduğu yerdir.

Kaliteli ve Güvenilir

Test yapıldıktan ve rakamlar kurallara uygun olduğunda, toprak telini konturdan blendajın içine yerleştirmek gerekir. Kanalın çapı 8 mm’den az olamaz. Çelik boru, evin duvarına girer. Kendiniz seçebilirsiniz, ana konu rahatça çalışmasıdır. Daha sonra evdeki topraklama, kaliteli ve güvenilir hale gelecektir.

Yavaşlamanın bir parçası olan çelik borunun sonunda bir vida bağlantısı oluşturmalısınız. İpliği kesebilir veya cıvatayı birleştirebilirsiniz. İkincisinin çapı 4 mm olmalıdır. Anahtarlama cihazlarından toprak kablolarını ayırın. Gördüğünüz gibi, ellerinizden bir yer kıvrımı yapmak o kadar da zor değil. Ayrıca, bu görevi özel ekipman kullanmadan idare etmek mümkündür. Böyle bir koruma sisteminin sonucu, yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Paratoner Fiyatı Ne Kadar? başlıklı makalemizde faraday kafesi, Paratoner fiyatı ve Radyoaktif paratonerler hakkında bilgiler verilmektedir.