Termal kamera ölçümüne geçmeden önce kısaca termal kamera nedir bu sorunun yanıtı verelim. Termal kameraların birçok kullanım alanı vardır termal kamera ilk defa gece görüş sistemlerinde ısıyla güdümlü çalışan füzeler gibi askeri alanda kullanılmıştır. Günümüze gelindiğinde ise mühendisliğin önemli bir alanında elektrik tesislerinde oluşan arıza ve bu oluşan arızalarını sebep olacağı maliyetlerin önüne geçmede enerjinin üretimi ve dağıtımında kalitesi açısından önemli bir yere sahiptir.

Termal kamera görüntüleme yöntemi olarak gözle göremediğimiz ısıyı kendine esas alan ve bu görüntünün genel yapısını yani ısıyı enerjiyi göre oluşmuş renkler ve şekillerin oluştuğu görüntüleme sistemidir. Birçok çeşitli kurallarda çok farklı kullanım amaçları ile kendine yer bulmaktadır.

Güç yüklemesi yapan veya güç yüklemesinin ileten tüm ekipmanlar arıza yapmadan önce ısısını yükselterek ısı yayarlar temassız ölçüm yapan bu cihazları yani termal kameraları nesnelerin yaymış oldukları görünmez enerjileri yakalamak amacıyla kullanırız bu enerjileri elektronik sinyali dönüştürdükten hemen sonra kamera ekranında görüntü şeklinde cihaz bize yansıtır.

Termal kamera kullanarak tesislerdeki bakımın yapılmasının bizlere avantajları nelerdir?

Termal kameralar tesislerde bizlerin gözle göremediğimiz evlerin kolaylıkla o an tespitini sağlayarak beklenmedik durumların önüne geçmemize yardımcı olur.

Termal kamera ile hangi tür arızalar tespit edilebilir;

Termal kamera kullanılarak birçok arızayı tespit edebilir bu sayede maliyeti düşürebilir ve daha önemlisi can kaybının önüne geçebiliriz. İşte termal kameranın tespit edebildiği arıza türleri;

*Uzun ve orta vadede oluşabilecek yüksek onarım ve tamirat maliyetlerini önlemektedir.

*Yapılan bu tespitler işletmelerin yaşayacağı kayıpları azaltır yapılan bakımın kalitesini arttırmaktadır.

*İşletmelerdeki birçok risk gibi yangın riskini de erkenden teşhis edebildiğinden dolayı oluşabilecek can ve mal kayıplarının önüne geçerek güvenliği üst seviye çıkartmaktadır.

*Aynı zamanda tesislerdeki kullanılan gereksiz enerji israflarını tespit ederek enerji tasarrufunu sağlar bu da işletme sahibinin maliyetlerinin azalmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

Sıcak hava sıcak su basınçlı gaz ve buhar taşıyan türbini sistemlerde oluşabilecek bütün kaçakları aynı zamanda enerji iletim dağıtım hatları gibi elektrik panoları klemens ve bağlantı noktalarındaki oluşmuş olan korozyon dengesiz yüklenen transformatörler gibi arızaları tespit edebilmektedir.

Bunların yanı sıra bina fabrika gibi enerji harcamasını yüksek olduğu yerlerde enerji verimliliği çalışmaları için enerji kayıplarının belirlenerek onarılmasında termal kameralar kullanılmaktadır.

Termal kamera ölçümü ile ısı yalıtım kontrolü nasıl yapılır?

Termal kameralarla ısı yalıtım kontrolünü gerçekleştirebilmek için doğru ortam ve sıcaklığın ayarlanması gerekmektedir. Bunlardan sonra eşit mesafelerden çekilen termal yapı fotoğraflarının değerlendirilmesi gerekmektedir.

Tam ve eksik bulunmayan bir ölçüm sonunda mutlaka yapının iç açıdan ölçülmesi de gerekmektedir aksi takdirde binanın ısı yalıtımı esnasında bina ile dış duvar içerisinde kalan bir ısı köprüsü dışarıdan kusursuz bir yalıtım ölçümüne şahitlik etmenizi sağlarken içeriden yapılan ölçümler sonucu olası işçilik hataları sebebiyle oluşan ısı köprülerini görüntülenmesine imkan sağlamaktadır. Asansör boşluğu binanın dış ve iç yüzeylerinin zemin katların ayrıca termal görüntüleme raporuna ilave edilmesi ölçümü daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Çünkü mesela asansör boşluğu bir nevi dev bir ısı köprüsü anlamına gelmektedir ve dışarıdan ne kadar yalıtım uygulanırsa uygulansın koskocaman yapıyı ısıtabilecek bir güce sahiptir ya da tam tersi olarak bazı durumlarda soğutabilir.

Bunlara benzer bir şekilde termal kamerayla doğalgazda petek kontrolü yapıldığı sırada sadece temizlenmesi gereken bir peteğin kalınlığına bakarak yorum yapmak için kombi uzmanı olmanız gerekebilir.

Hatta bunun yanı sıra bu da yetmezmiş gibi peteklerin yapısının da çok iyi bilinmesi gerekmektedir ancak termal kameralarla yapılacak doğru bir doğalgaz bakımı ve kontrollü dairenin ısıtma sisteminin ne kadar sağlıklı çalışıp çalışmadığını bizlere sunar.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde istanbul topraklama ölçümü raporu, izmit topraklama ölçümü raporu ve sakarya topraklama ölçümü raporu hakkında bilgiler verilmektedir.