Sakarya Yıldırımdan Korunma

Yıldırım düşmesi insanlar için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir doğal afet türüdür. Bu nedenle Sakarya yıldırımdan korunma yollarından biri olan paratoner sistemlerini aktif etmek önemli bir konudur. Teknolojinin ilerlemesine paralel olarak yıldırımdan korunma konusunda paratoner sistemleri de oldukça değişim göstermiştir. Önceleri kentlerde yıldırım düşmesi sonucu elektrik akımı oldukça ciddi sonuçlara yol açabiliyordu. Ancak günümüzde etkili paratoner sistemleri sayesinde bu durum söz konusu değildir. Ancak her olasılığı karşı paratoner sistemlerinin kurulumu ve montajı doğru bir şekilde yapılmalı ve yönetmeliğe uygun olmalıdır.

Sakarya Yıldırımdan Korunma

Paratonerler Ne İşe Yarıyor?

Paratoner sistemler yıldırım düşmesi gibi durumlarda tüm elektrik enerjisini kendinde toplayarak voltajı oldukça fazla olan yıldırımın enerjisinin toprağa iletilmesini sağlayan iletken sistemlerdir. Bu nedenle paratoner sistemlerinin oldukça güçlü iletken çubuklardan oluştuğunu söylemek mümkündür. Diğer bir yandan Sakarya yıldırımdan korunma konusunda en etkili yöntemlerden biri olan paratoner sistemleri yüksek katlı binaların en üstüne kurulumu gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda paratoner sistemlerinin yüksek yapıların, hastanelerin, üniversitelerin en yüksek kısımlarına kurulması daha fazla etkili çalışmasını sağladığını söyleyebiliriz.

Paratoner Sistemleri Nasıl Kurulur?

Paratoner sistemlerinin maksimum seviyede verim sağlaması için kurulum ve montaj işlerinin işi bilen biri tarafından yapılması şarttır. Sakarya yıldırımdan korunma konusunda paratoner sistemi kurulumu yapacak olan firmanın ya da işletmenin mutlaka bu konuda lisansı olması şarttır. Öte yandan kurulum aşamasında yer alacak her personelin sertifikası olması gereklidir. Ayrıca kurulum safhasına geçmeden önce paratoner sistemlerinin kurulacağı yer baz alınarak proje çizilmelidir. Sonrasında ise kurulum ve montaj süreci elektrik mühendisleri tarafından sürekli olarak kontrol edilmelidir. Montaj işlemi bittikten sonra yetkili kişi paratonerin çalışıp çalışmadığını test etmelidir.

Sakarya Yıldırımdan Korunma

Paratoner Sistemleri Kurulum ve Montaj Fiyatları

Oldukça iletken çubuklardan oluşan paratoner sistemlerinin kurulumunda pek çok malzemeden yararlanılmaktadır. Bu sebeple kullanılan malzemenin kalitesine ve kurulumu gerçekleştirecek şirketin fiyat politikasına göre değişiklik gösterebilir. Diğer bir yandan paratoner sistemlerinin kurulum ve montaj fiyatları; proje yapılacak alanın yüksekliği, çalışmaya katılacak personel sayısı, hangi tür paratoner sisteminin tercih edileceği gibi kriterler doğrultusunda değişim gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.