Sakarya Trafo İşletmenliği

Trafo elektrik akımı iletkenliği fazla olup aynı zamanda büyük enerji kitlesine sahip cihazlara denir. Elektrik devresinde ki akımı yükseltmeye ya da düşürmeye yarar. Aynı zamanda üretilen elektriğin evlere, iş yerlerine, okullara yani elektrik kullanılan her yerlere dağılımı yapılır. Trafolar uygun görülen yerlere kurulmaktadır. Sakarya trafo İşletmenliği yapan firmalar işin ehli olan ekip ile hizmet vermektedir.

Sakarya Trafo İşletmenliği

Trafoların Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Halk dilinde trafo denilen bu cihazların diğer bir adı transformatördür. Elektrik enerjisini üreten iletkenler ile bir devreden başka bir devreye iletir. Kullanım amacına göre çeşitleri bulunan trafolar büyük ya da küçük olarak kurulabilir. Trafoların iç dizaynını anlamak öyle kolay değildir. Trafolar da bulunan iki önemli sargı bulunur. Salgılara uygulanan gerilim ile elektrikli alan oluşturulur. Bu alanlar elektrik enerjisinin aktarımını için önemlidir. Belirli yerlere kurulan büyük trafolar elektriğin buradan dağılımı yapılır. Aynı zamanda daha uzak yerlere ulaşması sağlanır. Özellikle de elektrik kesintisinin çok fazla olduğu yerlerde devreye trafolar girer. Bu yerlerde elektrik kesintisi olmadan, elektrik sürekliliği sağlanır.

Trafo Çeşitleri Nelerdir?

Trafolar da dağıttıkları elektrik enerjisine göre ayrımı yapılır. Genelde tek fazlı, üç ya da daha çok fazlı trafolar olarak sınıflandırma yapılabilir. Tek fazlı trafolar daha düşük enerji için kullanılırken, üç ya da daha çok fazlı trafolar ise aşırı yüksek enerji gerilimi için kullanılır. Kullanım alanlarına göre de trafo seçimi yapılır. Sakarya trafo işletmenliği firmaları kullanım alanlarına göre trafoların belirlenmesinde oldukça titiz çalışır.

Sakarya Trafo İşletmenliği

Trafoların Bakımı

Bir elektrik şebekesinde yer alan trafoların belirli aralıklarla bakımı yapılmaz ise geri dönüşü olmayan arızalar çıkabilir. Bakımının yetkili kişilerce yapılması önemlidir. Arızalanan trafolar istenilen yere elektrik akımı iletemez. Özellikle bobinlerin, elektrik iletkenliği sağlayan kabloların çok dikkatli bir şekilde kontrolleri yapılır. Aksi takdirde trafoların patlama ya da alev alma durumları olabilir. Böyle bir durum yaşandığı vakit etraftaki birçok canlı zarar görebilir. Can ve maliyet kaybının yaşanmaması için trafoların bakımları düzenli aralıklarla yapılması şarttır. Trafoların etrafı çevrili olmalıdır. Duvarlarında gerekli bilgilendirme yazıları asılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Danışmanlık başlıklı makalemizde Elektrik Danışmanlığı Nedir, Elektrik Danışmanlık Alanları ve Kocaeli Elektrik Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.